TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

31 Mart’ta ‘142 Görev Belgesi’ ve Mükerrer Oy Tehdidi!

31 Aralık 2018 öncesi asker ve polisleri kritik yerlerdeki listelere kaydettirilmesinin yanı sıra “142 görev belgesi” ile geçici olarak görevlendirilen kolluk kuvvetlerinin mükerrer oy kullanabileceği iddiaları yeniden gündeme geldi. 31 Mart seçimleri öncesi sürece damgasını vuran, sahte ve yığma seçmenlerden sonra valiliklerin sandıklarda görevlendireceği asker ve polislere mükerrer oy kullandırması riski olduğuna dikkat çekildi. 100 […]

31 Mart’ta ‘142 Görev Belgesi’ ve Mükerrer Oy Tehdidi!
10 Şubat 2019 - 13:23 'de eklendi.

31 Aralık 2018 öncesi asker ve polisleri kritik yerlerdeki listelere kaydettirilmesinin yanı sıra “142 görev belgesi” ile geçici olarak görevlendirilen kolluk kuvvetlerinin mükerrer oy kullanabileceği iddiaları yeniden gündeme geldi.

31 Mart seçimleri öncesi sürece damgasını vuran, sahte ve yığma seçmenlerden sonra valiliklerin sandıklarda görevlendireceği asker ve polislere mükerrer oy kullandırması riski olduğuna dikkat çekildi.

100 yaş üstü seçmenler, ölü seçmenler, bir evde kayıtlı 70-80 seçmen, misafirhanelere kaydedilen güvenlik kuvvetleri ile şimdiden tartışmalı hale gelen seçmen listeleri 23 Mart tarihinden itibaren basılmaya başlanacak.

Bu tarihe kadar ölenler, silah altına alınacaklar, kısıtlananlarr, tutuklu ve hükümlüler, sandık kurulu başkan ve üyeleri, kolluk güçleri, bina ve seçim görevlileri görevli oldukları sandık seçmen listelerine eklenecek.

Aynı anda otomatik olarak bu kişilerin kayıtlı oldukları sandık seçmen listelerinde ise isimlerinin karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek.

TOP VALİLİKLERDE

Bu tarihten sonra ise 23-31 Mart tarihleri arasında valilikler, sandıklarda görev yapacak kolluk kuvvetlerini belirleyecek.

İlçe seçim kurulları aracılığıyla “142 görev belgesi” verilerek görevlendirilecek kolluk kuvvetlerinin hem kendi sandıkları hem de görevlendirildikleri sandıklarda oy kullanmaları riski ortaya çıkacak.

İlçe Seçim Kurulu’nca 142 görev kağıdı ile görevlendirilenler sandık listesine el yazısıyla eklenerek oy kullanabilecek. Sandık kurulunun bu kişinin sandığına oy kullandığını bildirmesi gerekiyor, bunun yapılmaması durumunda mükerrer oy kullanmasının yolu açılacak.

ysk ile ilgili görsel sonucu

Kaynak:Birgün

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER