TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Arap At’larının özellikleri

Arap atı, Adı en çok duyulan at türlerinin en başında gelmektedir. Arap atının bu kadar ön planda duyulmasının sebebi büyük yarışlarda kullanılmasıdır. Arap atları özellikle zeki bir at türü olarak bilinmektedir. Arap atı oldukça kuvvetli bir at olmasından dolayı geçmişte savaşlarda ve günümüzde de yarış atı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sahibine karşı çok sadık olan bu Arap atları kökenleri bakımından çok […]

Arap At’larının özellikleri
08 Ocak 2019 - 10:26 'de eklendi.
Arap atı, Adı en çok duyulan at türlerinin en başında gelmektedir. Arap atının bu kadar ön planda duyulmasının sebebi büyük yarışlarda kullanılmasıdır. Arap atları özellikle zeki bir at türü olarak bilinmektedir. Arap atı oldukça kuvvetli bir at olmasından dolayı geçmişte savaşlarda ve günümüzde de yarış atı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sahibine karşı çok sadık olan bu Arap atları kökenleri bakımından çok eski tarihlerden bu yana görülmektedir. Arap atları günümüzdeki yarışlarda kullanılan atların atası durumundadır. Arap atları çevresine karşı uysal bir attır özellikle sahibi tarafından sevilen ve sevgi gösterilen Arap atları buna karşılık vermektedir. Arap atlarının çok zeki olmasından dolayı öğretilen metotları kolayca uyguladığı da bilinmektedir.
Arap atlarının görünümüne bakıldığında ‘V’ şeklinde olan bir kafa şekli, geniş alnı, küçük burunu ve büyük burun delikleri bulunmaktadır. Günümüzdeki bir çok Arap atında sıcak havada nefes almayı kolaylaştıran gözlerinin arasında bir çıkıntı bulunmaktadır. Boyun bölgesi de oldukça geniştir. Altı yerinde omur bulunan bu tür diğer cinslere göre daha küçük bir yapıya sahiptir. Bu özelliği dezavantaj olarak görünse de ağır sürücüleri de kolaylıkla taşıya bilmektedirler.
Arap atları çok büyük bir at değildir, genelikle yüz kırk ile yüz elli santim arasında boy ve uzunluğa sahiptir.  Bu türlerin yarışlarda kullanılmasının en büyük sebebi ise ayak ve göğüslerinin çok kaslı olmasıdır. Bu kaslar sayesinde daha hızlı koşabilen atlar daha geç yorulurlar. Dayanıklı olmasından dolayı savaş atları olarak kullanılmışlardır.
Efsanelere göre Arap atının dişisini Hz. Muhammet seçmiştir. Çölde uzun bir yolculukta susayan hayvanların sadakatini sahibe bağlılığını ve dayanıklılığını ölçmek için bir su kaynağının yanına kadar giden hayvanları geri çağırmış bu çağırmaya karşın sadece bu beş dişi at karşılık vermiştir. Bu karşılık sonucunda El hamse olarak isimlendirilen bu atlar Arap atlarının ataları olarak söylenmiştir.
Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER