TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Bakla Zehirlenmesine Dikkat!

Tarsus’ta bahar aylarının ortasına gelirken ekili alanlarda toplanan Bakla’da mutfaklarda pişirilmeye başlandı. Bakla, şaşılacak derecede zengin besin içeriğiyle ilkbaharın gözde sebzelerinden olsa da fazla tüketiminden dolayı zehirlenme riski yaratmasıyla biliniyor. Bakla, magnezyum, fosfor, potasyum, folik asit, C vitamini ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Özellikle çözülebilir lif içeriği sayesinde kan kolesterolünü, LDL kolesterolü ve trigliserit […]

Bakla Zehirlenmesine Dikkat!
26 Nisan 2020 - 9:41 'de eklendi.

Tarsus’ta bahar aylarının ortasına gelirken ekili alanlarda toplanan Bakla’da mutfaklarda pişirilmeye başlandı.

Bakla, şaşılacak derecede zengin besin içeriğiyle ilkbaharın gözde sebzelerinden olsa da fazla tüketiminden dolayı zehirlenme riski yaratmasıyla biliniyor.

Bakla, magnezyum, fosfor, potasyum, folik asit, C vitamini ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Özellikle çözülebilir lif içeriği sayesinde kan kolesterolünü, LDL kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürücü ve HDL kolesterol seviyelerini ise yükseltici etki göstermektedir. Bitkisel protein açısından da iç bakla harika bir kaynaktır.

Halk arasında bakla zehirlenmesi olarak bilinen (Favizm), kırmızı kan hücrelerinde glikoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) diye bilinen bir enzim eksikliğine bağlı olarak görüldüğünü biliniyor, “Bakla zehirlenmesi, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde bakla bol yetiştirildiğinden bu bölgelerde Akdeniz Anemisi hastalarında G6PD eksikliğine daha sık rastlanmaktadır. G6PD enzim eksikliği, Çukurova bölgesinde yüzde 8,2 oranında rastlanmaktadır. Baklanın içeriğinde bulunan güçlü bir antioksidan olan divicine, bu enzim düzeyi düşük olan bireylerde kırmızı kan hücrelerinde parçalanmaya neden olmaktadır. Özellikle çiğ baklanın yenmesiyle oluşmakla birlikte; kuru veya dondurulmuş bakla yenmesiyle hatta bakla tarlasındaki tozların solunmasıyla ya da süt veren annenin bakla yemesiyle bile enzim eksikliği tetiklenerek kişide belirti ve bulguların gelişmesine neden olabilmektedir.”

Şu an tam mevsiminde olduğumuz baklayı tüketirken şu iki grubun dikkat etmesi gerekir:

1-Favizm hastalığında bakla kesinlikle tüketilmemelidir.   Favizm, karmaşık bir hastalıktır. Ancak kısaca bahsedecek olursak bu hastalıkta kırmızı kan hücrelerinde glikoz 6 fosfat dehidrojenaz diye bilinen bir enzim eksiktir. Bakla sebzesinde yer alan divicine isimli antioksidan, enzim eksikliği yaşayan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar. Hastalığın ilk belirtileri genellikle bir gün içerisinde ortaya çıkar ve sıklıkla 1-5 yaş arasındaki erkek çocuklarında görülür. Belirtileri: Baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, kırgınlık, yüksek ateş, kan değerlerinde ani düşüş, gözlerde ve ciltte sarılık, idrarın koyulaşmasıdır. Bu enzim eksikliğinde yeni doğan döneminde belirgin sarılık gözlenir. Yeni doğan döneminde kırmızı kan hücrelerinde yaşanan yıkım, enzim eksikliği durumunda, normale göre çok daha belirgin sarılığa yol açar. Yeni doğan döneminde yaşanan sarılığın uzun sürdüğü bebeklerde basit bir kan testi ile bakla zehirlenmesine yatkınlık olduğu belirlenebilir.   2-Parkinson hastalığında bakla tüketirken dikkatli olunmalıdır. Baklada dopaminin öncül maddesi olan L-Dopa bulunur, bakla tüketmek beyinde dopamin salgısını artırır. Dopamin eksikliği ise Parkinson hastalığına neden olur. Bu nedenle diyetinde bakla bulunduranların Parkinson hastalığına yakalanma riskleri düşer. Buradaki önemli nokta Parkinson hastalarının bakla tüketimidir. Baklada, tedavide kullanılan ilaçların etken maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle bakla, hastalığın belirtilerinde geçici düzelme sağlayabilir. Ama ilaçla birlikte fazla tüketildiğinde fazla doz alınmış ilaç etkisi yapabilir. Bu nedenle Parkinson hastaları bakla tüketeceklerse bundan doktorlarını haberdar etmeleri gerekir ki ilaç dozu tekrar ayarlansın. Bu iki durum haricinde bakla tüketiminde bir sakınca yoktur. Özellikle mevsimindeyken zeytinyağlı bakla sarımsaklı yoğurtla beraber veya enginar ile birlikte de çok sağlıklı ve lezzetli bir öğün olabilir. Hemen baklanızı alın ve arzu ettiğiniz şekilde afiyetle tüketin.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER