TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Başkan Bozdoğan:Biz yasal görevlerimizi doğru yapmak zorundayız.

Tarsus Belediyesi2019 YILI Aralık Ayı 1.Olağan oturumu Meclis Salonunda yapıldı. Selahattin Döşlü ve Ömer Özcan’ın katılmadığı oturum Saygı Duruşu ve Okunan İstiklal Marşının ardından başlayan gündem görüşmelerinde komisyon ve Müdürlüklerden gelen evraklar tartışılarak karara bağlandı. Alınan kararlar arasında Asfalt çalışmalarının önünü açan maddede görüşüldü. ‘’KADINLARIN  İSTİHDAM KOTASI GENİŞLETİLDİ’’ Komisyonlardan gelen evrakların oylanmasının ardından ek gündem maddesi […]

Başkan Bozdoğan:Biz yasal görevlerimizi doğru yapmak zorundayız.
03 Aralık 2019 - 15:13 'de eklendi.


Tarsus Belediyesi2019 YILI Aralık Ayı 1.Olağan oturumu Meclis Salonunda yapıldı.

Selahattin Döşlü ve Ömer Özcan’ın katılmadığı oturum Saygı Duruşu ve Okunan İstiklal Marşının ardından başlayan gündem görüşmelerinde komisyon ve Müdürlüklerden gelen evraklar tartışılarak karara bağlandı. Alınan kararlar arasında Asfalt çalışmalarının önünü açan maddede görüşüldü.

‘’KADINLARIN  İSTİHDAM KOTASI GENİŞLETİLDİ’’

Komisyonlardan gelen evrakların oylanmasının ardından ek gündem maddesi olarak Kadın İstihdamına destek olmak için en az yüzde 30 kotasının uygulanması kabul edildi. Tarsus Belediye Meclisinde görüşülen ilk maddede Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma Esasları Yönetmeliği ilgili teklif oylama sonucu geri çekildi.

‘’BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARI 2020 YILINDA BÖLGELERDE YAPILCAK’’

Her ayın ilk Salı günü toplanan meclis toplantıları hakkında değişim yapılırken meclis aldığı karar ile oturumların yeni tarihi belli oldu. Meclis toplanalarına bölge halkının katılım sağlanması için beldelere yayıldı.Buna göre; Ocak ayından itibaren Ocak ayı Meclis Salonunda ,Şubat ayı Meclis Salonunda, Mart ayı  Bahşiş Düğün Salonunda, Atalar Düğün Salonunda Meclis Salonunda, Meclis Salonunda, Gülek Düğün Salonunda, Yenice Düğün Salonunda, Meclis Salonunda, Meclis Salonunda, Meclis salonunda yapılacak .

‘’ASFALT YATIRIMI  İÇİN BÜYÜK ADIM ATILDI’’

Tarsus Belediye Başkanlığı tarafından Turkish Petroleum  İnternational Company Limited ile yapılan Asfalt ham maddesi alımı kapsamında vadeli alımlar hakkında Belediye Başkanı Bozdoğan’a yetki verildi. Karara göre İlbank’tan alınan 10 Milyon liralık teminat mektubundan  9 milyon 900 bin kısmı  firmaya bırakılması düşünülüyor. Tarsus Belediyesi bu kararla asfalt yatırımında bulunabilecek.

‘’EVSEL ATIK BEDELLERİ İÇİN BÜYÜKŞEHİR BEKLENECEK’’

Evsel atıkların yeni fiyat tarifesi ile ilgili yapılan görüşmelerde ilgili evrakın Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde görüşülmesinin ardından karara bırakılması kararına varıldı. 

‘’İMAR DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR İTİRAZLAR KOMİSYONDA DEĞERLENDİRİLECEK’’


Yenice,Atalar,Yiğitbaşı,Fatih (Yenice), Arıklı, Günyurdu, Yunacık ve Kamberhöyüğü mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli imar planına yapılan itirazların da görüşüldüğü toplantıda, ilgili evrakın İmar komisyonuna havalesine karar verilirken evrakın Ocak ayında yapılacak olan Necla toplantısında tekrar görüşülecek.


‘’25 YLLIK ÜCRETSİZ KİRALAMA YAPILACAK’’

Karaçerçili Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Tarsus Belediyesine aştıktan taşınmazın 25 yokluğuna bedelsiz olarak Mersin Büyükşehir Belediyesine devri hakkında gündeme gelen maddeye göre Belediye Başkanı Bozdoğan’a yetki verildi. Devri yapılacak olan alanda Büyükşehir’e ait Muhtarlık İşleri Şefliği ve Karaçerçili Muhtarlık binası yapılacak.

Sanatçı Haluk Levent’in başını çektiği AHBAP platformu ile ortak yürütülmesi planlanan geri dönüşüm projeleri başkanın aldığı karar doğrultusunda geri çekildi. 

Tamamlanan gündem maddesi görüşmelerinin ardından ,dilek ve temennilerde konuşan Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ‘’Dinlemek ve anlamak çok önemli’’dedi.

Bozdoğan ‘’Akıllı şehirler yaratarak Engelli dostlarımız ile ortak akılda buluşmalıyız. Bunun için Zabıta birimimiz  Bu konuda özel bir çalışma başlattı ve engelli personellerimiz özel araçlar ile evlerinden mesai yerlerine getiriliyorlar. Biz sürdürülebilir kalkınma amacındayız. Bu mücadeleyi geldiğimizden bu yana vermeye gayret ediyoruz. Nitelikli bir eğitim amacındayız. Sanayi gibi alt yapıya önem veren bir anlayışı önemli görüyoruz. Fırsat eşitliğine her zaman açığız bu sürdürülebilir şehirler için önemlidir. Yerel yönetimler barıştan ve adaletten yana olmalıdır. Biz aktif sürdürülebilir akıllı kentlere doğru yol bulmalıyız. ‘’dedi.

Tartışmaktan daha çok ortak akılda buluşulmasını istediklerini anlatan Bozdoğan Tarsus’un tarihini kaybetmek gibi bir lüksümüz yok, sözleri kullandı.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ‘’ 3 Profesör ile görüşüyor ve evrakları uzmanlarınca incelemeye çalışıyorum. Kentin 4 yanında sorunlar var , bunun için fikir yürütüyoruz ama bunları yaparken de haklı sebeplerle yapmalıyız. Sayıştay’ın raporunda bunlar karşınıza çıkabiliyor. Umarım aldığımız kararlar ve komisyondan gelecek olan kararlarda akıllı şehirler için adım olur. Gelecekteki o güzel Tarsus’un inşası için bu son derece önemlidir. 

46 Sözleşmeli personelin işin akitlerinin sona ermesi ile ilgili gelen sorulara değinen Bozdoğan ‘’ 46 çalışanın 4 milyon 576 bin lira masrafı oluşmuş. Bu arkadaşların biz ne yaptığını Talp ediyoruz. Aralarında işini düzgün yapanlarda var Kimsenin işinden ayrılmasını istemeyiz. Biz yasal olarak görevimizi yaptık. Bunun için Meclis üyelerine özel görüşme yaparak fikir üretebilelim dedik. Benim niyetimin ne olduğunu o işçi arkadaşlarımız da biliyor. Benimde işe aldığım sözleşmeli personeller de var gecelere kadar bizimle çalışıyorken bazıları da ellerinde tespihlerle mesai dolduranlar var’’dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER