TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Başkan Bozdoğan:Bu pandemi bize çok şey öğretti.

Corona virüsü salgını sonrasında İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle belediyelerin Nisan, Mayıs, Haziran aylarındaki belediye meclis toplantıları ertelenmişti. Tarsus Belediye Meclisi, corona virüsü salgını gündemiyle, bugün saat 14.00’da Meclis Salonunda sosyal mesafe kurallarınca ,olağanüstü toplandı. Toplantı belediyenin sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden ve 2 yerel Tv’den canlı olarak yayınlandı. Saygı Duruşu ve Okunan İstiklal Marşı’nın […]

Başkan Bozdoğan:Bu pandemi bize çok şey öğretti.
21 Mayıs 2020 - 16:33 'de eklendi.

Corona virüsü salgını sonrasında İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle belediyelerin Nisan, Mayıs, Haziran aylarındaki belediye meclis toplantıları ertelenmişti.

Tarsus Belediye Meclisi, corona virüsü salgını gündemiyle, bugün saat 14.00’da Meclis Salonunda sosyal mesafe kurallarınca ,olağanüstü toplandı. Toplantı belediyenin sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden ve 2 yerel Tv’den canlı olarak yayınlandı.

Saygı Duruşu ve Okunan İstiklal Marşı’nın arından Belediye Müdürlükleri ve Meclis Zabıt Tutanaklarının oylanması ile başlayan Olağanüstü Meclise ; Mazeret bildiren  Abdulkadir Filiz, Ayşe Sayar Cantutumlu, Hüseyin Sarı, Ufuk Başer ve Abdul Kerim Nezihi Dağlı meclis oturumuna katılmadı.


‘’ESKİ MALİYE BİNASI MESCİT OLARAK TAHSİS EDİLDİ’’

Melik Tahir -Küçük Minare Camisinde yapılan tadilat ve onarım nedeniyle  ibadete kapandığından;  geçtiğimiz aylarda Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın talimatları ile  cemaatin mağdur olmaması için Mescit olarak  kullanımına izin verilen Eski Maliye Binasının , 3 yıl daha Mescit olarak kullanılmasının görüşüldüğü gündem maddesinde, Başkan Bozdoğan’ın gerekli sözleşmeleri yapması için oy birliği ile yetki verildi.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve dünyayı saran Pandemi Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan harcamalar gereği, Belediyenin gelirlerinin düşmesi nedeniyle iç borçlanma talebi gündeme geldi. Borçlanma oy birliği ile karara bağlandı.

‘’KOMİSYONLARDAN GELEN EVRAKLAR GÖRÜŞÜLDÜ’’


Mithatpaşa Mahallesi 1111 ada 41 nolu  177,00 m² yüzölçümündeki parselin Trafo yeri olarak işaretlenerek TEDAŞ Toroslar Bölge Müdürlüğüne devredilmesi oy birliği ile kabul edilirken, geçmiş dönemde Baygeldi firması ile yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesinin fesih talebi oy birliği ile , Yeşilgölcük Belediyesi ile kardeş şehir olunması ile ilgili teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.


‘’BORÇLANMA OY BİRLİĞİ İLE KARARA BAĞLANDI’’

Teski A.Ş’nin sermaye artırımı ve şirket binası kullanımı nedeniyle 3 adet taşınmazın şirket bünyesine bağışı konusunda görüşülen madde , oy birliği ile kabul edilirken, Pandemi süresince 12 Mart tarihinden bu zamana kadar yaklaşık miktarın 2 Milyon lira olduğu ifade edildi.


‘’ HAYVAN BARINAĞI’NIN ADI DEĞİŞTİ’’


Mecliste gündeme gelen bir diğer gündem maddesi ise Yunus Emre Mahallesi sınırlarında bulunan Hayvan Barınağı adının değişmesi oldu. Meclis üyeleri oy birliği ile ismin Geçici Hayvan Bakım evi Rehabilitasyon merkezi olarak değiştirilmesi oy birliği ile karara bağlandı.

‘’BAŞKAN BOZDOĞAN: PANDEMİYİ CİDDİYE ALDIK,BİRLİK OLMAYI BAŞARDIK’’

Başkan Bozdoğan ciddi bir yapılanmaya gittik. Borcumuz olan büyük esnafları çağırdık, görüştük buyurun gelin alacaklarınız ile ilgili neler yapılabilir dedik taksitlendirme yoluna gitti. Esnafın borçları konusunda ise şahsım tarafından talimat verdim ve mayıs ayı sonunda ödenmesi için görüş bildirdim. Coronavirüs süresince Tarsus Belediye olarak 2 komisyon oluşturduk ve bunlar Eylem Planı ve Ekonomi komisyonu dedik.  Bu yaşadığımız 1.atak. 2.atak ne zaman gelir bilinmiyor. Biz insanlarımızı düşündük. Pandemi de insanların nasıl etkileneceği konusunda araştırdık, oluşturduğumuz komisyonlar 24 saat esasıyla çalıştık.  Maske üretimi için gönüllü ekipler kurduk, dışarıda 58 liraya satılan  2 milyon 300 bin litre solüsyon ürettik ve bunu havuzdan ürettiğimiz klorla yaptık.

Kaymakamlık başta olmak üzere bir çok kamu kurumuna ısı ölçer gönderdik. Başhekimlik tarafından yapılan çağrıya uyarak sağlık birimlerine devasa sayıda ekipmanlar ulaştırdık.  Türkiye’nin çok bölgesine ulaştık, 30 ton sebze dağıtıyoruz, ekmek dağıtıyoruz, bando takımı moral verecek diyoruz. Bunların hepsini izin ile yapmaya çaba sarf ediyoruz. Akıllı bileklikler dağıtıyoruz.  Sütleri toplayacağız dedik yemekhane sorumlumuz kapı kapı gezip süt topladı. Üreticimize katkımız oldu. Çiftçilerimiz ile bir arya geldik pazarlık yaptık onları mağdur etmedik. Belediye personeli gece gündüz çalışma yapan tüm personellerimize teşekkür ederiz. 4000 noktada temizlik ekiplerimiz çalıştı. Bu kentin bütün hastane ve eczaneleri her gün dezenfekte edildi ediliyor. Yine moral motivasyon için kamu kurumlarını gecenin geç saatlerinde ziyaret ederken moral vermeye çalıştık.  Ve biz bunlara devam ederken, her eve girmeye çalışalım diyelim dedik. Meclis üyelerimde gıda kolileri  hakkında bağışta bulundu. Bizler bunları Tarım Kredi Kooperatifinden satın aldık. Personelimiz 30 lira,40 lira,50 lira verdi. Tarsus Belediyesi güçlü bir belediye, herkes ile gurur duyuyorum. Meclis üyelerimde öyle. Tıp fakültesinde bir ilke vardır ‘’Hastaya Zarar Verme’’ şimdi o ilke değişti.’’ Şimdi önce kendimi koru topluma zarar verme’’ oldu. Bugün hepimizin maskeleri yerinde neden çünkü biz bu işi ciddiye aldık. Biz bunu yaparken korumaya değer verdik. Devletlerin savaşması ile virüsün savaşması arasında fark yok. Bu Pandemi bize bilgi ve enformasyonun ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bugün gelecek ile ilgili Ekim ayımdan sonra 2.dalga bekleniyor. Biz halkımıza yardım etmek zorundayız, canını korumak zorunda olan halkımıza sözümüz var. Bu bağlamda da kimsenin bu konu üzerinden siyasi davranış sergilemeye ihtiyacı olmamalı. Ayakta kalacak en önemli belediyelerden biriyiz, ancak ilerisi için adım atmak gerek ve adımlar atmak zorundayız.  dedi.

‘’HİZMETİMİZE SİYASETİ BULAŞTIRMIYORUZ’’

Başkan Bozdoğan alınan kararların Tüm Tarsus’a hayırlı olmasını diliyorum dediği konuşmasında ‘’Halkın katkıları ile yapılan harcamalar 2 milyon bunun bugün piyasa değeri 12 milyon üzerinde. Biz bunları yaparken siyaset üstü hizmete önem verdik. Biz halkımız için çaba sarf ediyoruz. Kaymakamlığımıza yaptığımız yardımları da siyaseten kullanmıyor ihtiyaç sahiplerine cevap vermek için gönderiyoruz.  Her zaman kazanan çözümün parçasıdır, kaybedenler ise sorunun parçasıdır. Biz bugün Tarsus’a güç veren kararlar aldık. Sorunlarımızı karşılıklı olarak konuşarak tartışarak aşabiliriz. Kamusal hizmetin ne kadar önemli olduğunu bu Pandemi süresince gördü. Bütün dünya bilimin ne olduğunu anladı. Koruyucu olmanın da ne olduğunu anladı. Dediğim gibi bu süreçte bilgiyi öğrendik. Bilmeyi öğrendik. Tv ekranlarında bizlere ne kadar yalan bilgiler verildiğini gördük. Tüm canlıların yaşam haklarının ne kadar önemli olduğunu gördük. Hayat devam ediyor. Ölüm korkusunu anladık. Ölümü anlamayı anlamaya çalışmanın hayatı anlamak olduğunu öğrendik. Hayatının amirinin bilgi olduğu ortaya çıktı. Biz bu pandemi’den çok fazla ders olduğunu gördük. İnsanların arasında mesafe oluştu. Kişilerin ne olursa olsun kendi hijyenik tedbirleri alması gerektiğini gördük. Çukura düşen insanların seçeneği var mı diye düşünmüştüm, evet dedim hayatta hepimizin bitirdiği bir çok okul vardır ama, yoksulluk okulu bize merhametli  olmamız gerektiğini anlattı. Ramazan Bayramınızı kutlarım ‘’diye konuştu.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER