TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Belki de; Mustafa Çetiner doğruyu söylüyor!

Türkiye’de Koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle aktarılan günlük verilere bakınca iyimser bir tablo ile karşı karşıyayız. Korona sayıları iyiye gittikçe bilim insanlarının yaptığı açıklamaların ne kadar değerli olduğunu daha iyi görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tv ekranlarında Koronavirüs hakkında konuşan İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Çetiner yaptığı açıklamada verilerin iyimserliğini şu sözleri ile özetlemişti “Bu hastaların yüzde […]

Belki de; Mustafa Çetiner doğruyu söylüyor!
03 Mayıs 2020 - 21:44 'de eklendi.

Türkiye’de Koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle aktarılan günlük verilere bakınca iyimser bir tablo ile karşı karşıyayız. Korona sayıları iyiye gittikçe bilim insanlarının yaptığı açıklamaların ne kadar değerli olduğunu daha iyi görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Tv ekranlarında Koronavirüs hakkında konuşan İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Çetiner yaptığı açıklamada verilerin iyimserliğini şu sözleri ile özetlemişti “Bu hastaların yüzde 90’ı zaten kendiliğinden iyileşiyor. Hastalığın bilinen kendine özgü bir tedavisi yok. İyileşme kimsenin değil hastanın bağışıklık sisteminin başarısı.”

Virüs dünya genelinde ilk yayılma eğilimi gösterdiğinde , Türklere bir şey olmaz denilmişti ve bunun üzerine birçok espri de üretilmişti. Ama geldiğimiz noktada ülkemizde yaşayan insanların yüz yıllardır doğru beslenmiş olması ve bunu kuşaklar boyunca doğru yönde miras bırakması belkide ”Özel bağışıklık sistemimiz olmasına neden olmuştur.”

Şimdiye kadar hiç bir hekim çıkıp Koronavirüs tanısı konan hastaları şu şekilde tedavi ediyoruz,şu ilaçları kullanıyoruz bizim iyileşen hastalarda ki başarımızı buraya borçluyuz.. dediğini duymadık. Yaşamını yitiren hastaların istatistik bilgilerine bakınca kronik hasta ve 65 yaş üstünde daha önceden rahatsızlığı olan insanlarımız olduğunu gördük. Belkide Prof.Dr.Mustafa Çetiner’in dediklerinde doğruluk payı büyüktür. Ama doktorlarımız ve hemşirelerimizin verdiği mücadele tüm dünyaya örnek olacak tipten.

***

Sokağa çıkma yasakları sürerken, yaptığımız bazı haberlerde ”SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRERKEN MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASI” diye başlıyoruz ve daha sonra kazanın nasıl geliştiğini sizlere aktarıyoruz. Sonra altına şoförleri Tiye alan yüzlerce yorum.. Belkide trafik akış seyri değiştiği için, boş yolda kontrolsüzlüğün daha çok oluşması nedeniyle kazalar meydana geliyor ? Bugün bu konuda gözlem yaptım, ara sokaklardan yollar nasıl olsa boş diyerek hız yapan araçların yarattığı tehlikeyi gördüm ve bu yüzden ”Bilinçsiz güven” duygusu oluştuğunu düşündüm. Her ne olursa olsun yollar boş olsa da trafik kurallarına uyun.

***

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığında görevli HSYK’ya bağlı önceden Tarsus’ta görev yaptığı süreçte tanıdığım bir Savcı aradı.Dünya Basın Özgürlüğü günümü kutladı. Duygulandım.! Demek bu ülkede Basın özgürlüğü konusunu kafaya takan tek bireyler bizler değiliz. Teşekkür ediyorum. Bundan önce arayan tüm savcılar veya kalemleri ifadeye çağırarak ”Hakkımda açılmaya çalışılan davalar için” düşüncelerimi imza altına alıyorlardı.

***

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER