TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Cem Evlerinin Elektrik Parasını Ödeme Kararınına tepki gösterdi.

Yenice Sıdkı Baba Cem evi tarafından açılan dava sonucu ,Tarsus Asliye Hukuk Mahkemesi’nin cemevlerinin elektrik paraları Diyanet tarafından ödenecek kararına ilişkin,  PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin’den tepki geldi. Şahin, “Bazı Alevi kurum ve kuruluşları bunu olumlu bir karar olarak sevinç naralarıyla karşıladılar, ama biz PSAKD olarak bu kararı olumlu bir karar olarak değerlendirmiyoruz. Biz Diyanet […]

Cem Evlerinin Elektrik Parasını Ödeme Kararınına tepki gösterdi.
16 Aralık 2018 - 11:26 'de eklendi.

Yenice Sıdkı Baba Cem evi tarafından açılan dava sonucu ,Tarsus Asliye Hukuk Mahkemesi’nin cemevlerinin elektrik paraları Diyanet tarafından ödenecek kararına ilişkin,  PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin’den tepki geldi.

Şahin, “Bazı Alevi kurum ve kuruluşları bunu olumlu bir karar olarak sevinç naralarıyla karşıladılar, ama biz PSAKD olarak bu kararı olumlu bir karar olarak değerlendirmiyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bizatihi varlığına karşıyız” dedi. 

Şahin, mahkemenin bu kararını kabul etmediklerini belirterek, “Bazı Alevi kurum ve kuruluşları bunu olumlu bir karar olarak değerlendirdi, sevinç naraları ile karşıladılar. Ama biz PSAKD olarak bu kararı olumlu bir karar olarak değerlendirmiyoruz. Çünkü biz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bizatihi varlığına karşıyız. Bu noktada da cemevlerinin elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ödenmesi kararını masum bulmamız söz konusu değildir. Bu karar aslında yeni bir devlet politikasının geliştiğini söylüyor, daha doğrusu eski bir devlet anlayışının yeni bir ambalajla bize sunulması demektir bu” diye konuştu.

“DİYANET BİZZAT ALEVİLERİN KENDİNİ İFADE ETMESİNE ENGEL”

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz geçen ay da bir karar çıkmıştı Yargıtay’ın bir kararı var. “Cemevleri ibadethanedir” diye. Bu da yeni bir şeymiş gibi sunuldu bizlere. Halbuki daha önce 2014 yılında alınan bir karar var, aynı daire cemevleri ibadethane diye bir kararı vardı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de bir kararı vardı. Tabii bu biçimsel olarak bir eşitlik. Evet, cemevleri ibadethanedir, ama bunun içeriği nasıl doldurulacak. Aleviler her alanda ayrımcılıkla karşı karşıya Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığı bizatihi Alevilerin kendini ifade etmesine engel. Dolayısıyla da şimdi burada cemevlerinin bu şekilde ibadethanedir kararından hemen sonra, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın elektrik faturalarını ödemesi gerektiğine dair bir karar gündeme geldiğinde ve biz bunları birleştirdiğimiz zaman karşımıza bir devlet politikası çıkıyor.”

“DEVLET KENDİ ALEVİLİĞİNİ İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Onur Şahin, “Devlet kendi Aleviliğini inşa etmeye çalışıyor, bu kararları bu yönde değerlendirmek lazım. Bugün bizim elektrik faturalarımız ödenecek, yarın cemevlerine dedeler atanmaya çalışılacak. Bu Dersim’de gündeme geldi. Yarın imam atayacaklar, yarın maaşlı personel bulundurmaya çalışacaklar cemevine ve daha sonrasında tamamen devlete bağlayacaklar” dedi.

“Biz bu çizgiyi görüyoruz, bu amacı görüyoruz. Devlet Alevilere müdahale edemediği yerde, devlet Alevileri istediği çizgiye sokamadığı yerde, kendi Alevi’sini yaratmaya çalışıyor” diyerek tepkisini dile getiren Şahin, “Şimdi daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir açıklaması vardı, şunu söylüyorlardı. İki tane kırmızı çizgimiz var diyorlardı. Birincisi Alevilik İslam’ın dışında değildir, ikincisi de cemevleri caminin alternatifi değildir. Bunları kırmızı çizgi olarak çizmişlerdi. Aslında bu kararları biraz bu açıklamalarla birlikte okumak gerekiyor. Şimdi devletin asimilasyon amacı ortada, bu kararlar da bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“DİYANET, SADECE ALEVİLERE DEĞİL DİĞER İNANÇ GRUPLARINA DA TEHDİTTİR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının sadece Alevilere değil, başka inanç gruplarına da bir tehdit olduğunu ifade eden Şahin, “O yüzden de Tarsus’taki mahkeme kararının çokta masum bir yaklaşım içinde olduğunu düşünmüyoruz. Bu kararı bu anlamda çokta doğru bulmuyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır bizim görüşümüzce. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bizim cemevlerimizin elektrik faturaları başta olmak üzere herhangi bir konuda para yardımı yapmasını biz kabul edecek değiliz” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Onur Şahin, “Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Çünkü bunun sonu cemevlerine dede atanmasına kadar gidecektir ve Alevi örgütlerinin Alevilere bağlı cemevlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlanmasını getirecektir biz asla bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Kaynak:pirha

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER