TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Çevreci Gençler Tarsus Belediyesi’ne çağrıda bulundular.

Tarsus Belediyesi’nin 2019-2024 Stratejik Planına İklim Eylem Planının Dahil Edilmesini isteyen bir grup çevreci internet üzerinden imza kampanyası başlattı. Gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettiren insan sebepli iklim değişikliğinin , kentler için de büyük bir tehdit unsuru olarak olduğunu ifade eden imza üst metninde ”İklim değişikliğinin şu anki haliyle devam etmesi durumunda 2030’lu yıllarda Türkiye’de […]

Çevreci Gençler Tarsus Belediyesi’ne çağrıda bulundular.
10 Haziran 2019 - 10:28 'de eklendi.

Tarsus Belediyesi’nin 2019-2024 Stratejik Planına İklim Eylem Planının Dahil Edilmesini isteyen bir grup çevreci internet üzerinden imza kampanyası başlattı.


Gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettiren insan sebepli iklim değişikliğinin , kentler için de büyük bir tehdit unsuru olarak olduğunu ifade eden imza üst metninde ”İklim değişikliğinin şu anki haliyle devam etmesi durumunda 2030’lu yıllarda Türkiye’de sıcakların artacağına dikkat çekildi”

Belediye başkanı Haluk Bozdoğan’ın konuya duyarlı olması için çaba sarf edeceklerini de dile getiren çevreci gençler, başkanın bu talebe olumlu yanıt vereceğini düşündüklerini ifade ettiler.


www.act.350.org adlı sitede başlatılan kampanyaya çok sayıda Tarsuslu’nunde imza verdiği ifade edilirken, Belirtilen tehlikede sıcaklıkların Yıllık ortalamada 2.5˚C-4˚C arasında artması beklendiği vurgulandı.

GÜNEY BÖLGESİNDE YAĞIŞLARDA DÜŞÜŞ VAR.


Yağışların, Karadeniz Bölgesi’nde %10-20 arasında artması, Güney bölgelerinde ise %30’a varan oranda düşmesi öngörülmektedir.Bunlara bağlı olarak su kaynaklarında ciddi oranlarda kayıplar, kuraklık ve çölleşmenin artması, tarımda verim kaybı, orman yangınlarının sayı ve etkisinde artış, biyolojik çeşitlilikte önemli kayıplar ortaya çıkacaktır. Su kıtlığı, tarım faaliyetlerinin yaygın bir şekilde yapıldığı kırsal alanlar kadar, su talepleri giderek artan kentleri de tehdit etmektedir.


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE ÖNLEM ALINMALIDIR.


Dünyamızın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu iklim krizine karşı yerel yönetimlere de sorumluluklar düşmektedir. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 23 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan genel de, yerel yönetimlere iklim değişikliği sebepli afetlere karşı önlem alma sorumluluğu vermektedir. Genelge, yerel yönetimlerin “soruna yerinde ve öncelikle müdahale etme kabiliyetine ve sorumluluğuna sahip” olduğunu belirtmektedir.Bu sebeplerle, içinde bulunduğumuz stratejik planlama sürecinde, belediye bütçesinin temelini oluşturan stratejik plan ve yıllık performans programında İKLİM başlığının yer almasını ve belediyenin, katılımcılık ilkesi yoluyla İKLİM EYLEM PLANI’nı hazırlamasını TALEP EDİYORUZ.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER