TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Chp’de Kongre süreci yakında başlar.. Peki kimler aday olur?

Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğün emrettiği sürede İl ve İlçe kongrelerinin olacağını ve bunun yakın zamanda açıklanacağını, daha önceki 2 yazımda ifade etmiştim. Kongreler süreci parti içi demokrasinin işlediği önemli kurullardır. Aşama aşama gidilecek olan kongre sürecinde her üye önce ilçe kongresinde oy kullanacak delegeleri belirleyecek. Ve daha sonra da sıcak temas olarak bilinen seçimler yaşanacak. […]

Chp’de Kongre süreci yakında başlar.. Peki kimler aday olur?
20 Ağustos 2019 - 11:30 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğün emrettiği sürede İl ve İlçe kongrelerinin olacağını ve bunun yakın zamanda açıklanacağını, daha önceki 2 yazımda ifade etmiştim.

Kongreler süreci parti içi demokrasinin işlediği önemli kurullardır. Aşama aşama gidilecek olan kongre sürecinde her üye önce ilçe kongresinde oy kullanacak delegeleri belirleyecek. Ve daha sonra da sıcak temas olarak bilinen seçimler yaşanacak. Bunun için örgütler henüz kendi takvimlerini açıklayamadı bunun sebebi ise genel merkezden gelecek olan resmi yazı. Yazı yakında gelir diye düşünüyorum.Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu; İl başkanları toplantısında kongre süreçlerine değinmiş.

Bu aşamada elbette genel başkan sorunu yaşandığını düşünmeyenlerden biriyim. Siyasi hayatı boyunca aldığı en büyük seçim başarısını elde etmiş bir başkan koltuğunda oturmaya devam edecektir.

Peki yerelde İl ve ilçelerde değişim yaşanır mı? Delegasyon yapısı değişir mi? Tarsus’ta bir süredir dolaşan laflara bakılacak olursa mevcut ilçe başkanının artık yorulduğu ifade ediliyor ve yerine yeni bir yüz aradığı dedikodusu dolanıyor. Süreç nasıl değişir nasıl gelişir pek kestirilmese de , ben mevcut başkanın tekrar aday olacağını düşünüyorum. Yeni oluşacak Delegasyon yapısı da buna müsaade ederse kongre süreci güçlü bir seçime dönüşecektir. Ali İlk’in karşısına aday çıkar mı ? Üye savaşları çıkmaz ise aday değil, adayların çıkacağını düşünüyorum. Ama çıkacak yada çıkmayı düşünen adayların , önce üye yapısını iyi görmesi lazım. Neler olmuş , neler değişmiş bilmesi lazım. Ben şahsen üye sayısının arttığını düşünenlerdenim. Çünkü seçim kazandık diyerek partiye koşan bir sürü insan oldu. AKP’de ki sağlıksız üye yapısı CHP’de de oluşmuş olabilir. Ali Mahir Başarır, Haluk Bozdoğan, Vahap Seçer gibi temsil hakkı kazanmış isimlerin fikri de üyelerde önemli olacaktır.

Ali İlk aday değilim derse kimi çıkarır ? Aklıma kimse gelmiyor.. Çünkü her zaman söylerim ”Ali İlk maydanozu kendi bahçesinden sever ” Yani kendisi adaylık düşünüyorsa kimseyi ortaya atmaz.

Mustafa Selahattin Gül ve Mehmet Özel’in isimleri kamuoyunda kulağımıza geliyor. Ama eğer siyaset dengesi değişecek ise yeni yüzlerin gelmesi en doğru olanıdır.

Tema Vakfı eski başkanı Nilgün Nokay Yılmaz kadın aday olarak güçlü olabilir iyi işler de yapar. Mersin Barosu Tarsus temsilcisi Avukat Cihan Öktem’de hem genç olması hemde partili olması ile adaylık sürecine renk katabilirler. Tabi bu 2 isim benim aklıma gelen isimler, adayız derler mi bilemem. Başta dediğim temsil hakkını elinde tutan isimlerin fikri de önemli.

Belki de hiç düşünmediğiniz , aklınıza dahi gelmeyen partinin önemli isimlerinden ,ağır toplarından Ahmet Taban çıkar adayım der… Dedik ya bunların hepsi ilçe başkanının adayım yada değilim demesiyle gelişecek süreçler..

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER