TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Dr.Ali Cerrahoğlu:Böyle giderse hasta sayısı katlanarak artacak.

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Doktor Ali Cerrahoğlu sosyal medya hesabından halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Başarılı Doktor yaptığı son paylaşımda coronavirüs salgınının insanlarımız üzerinde gün geçtikçe artış göstereceğini düşündüğünü belirtti. İŞTE O YAZI; Corona virüs artık her yerde. Vakaların yüzde 80 civarı hafif ve evde geçtiği için henüz hastanelere fazla yansımadı. Ama yakında yansıyacak. Enfekte her kişinin […]

Dr.Ali Cerrahoğlu:Böyle giderse hasta sayısı katlanarak artacak.
24 Mart 2020 - 17:22 'de eklendi.

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Doktor Ali Cerrahoğlu sosyal medya hesabından halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Başarılı Doktor yaptığı son paylaşımda coronavirüs salgınının insanlarımız üzerinde gün geçtikçe artış göstereceğini düşündüğünü belirtti.

İŞTE O YAZI;

Corona virüs artık her yerde. Vakaların yüzde 80 civarı hafif ve evde geçtiği için henüz hastanelere fazla yansımadı. Ama yakında yansıyacak. Enfekte her kişinin 2-3 kişiye bulaştırdığı düşünüldüğünde her geçen gün hasta sayısı katlanarak artacak.

Toplumun ne kadar büyük bir kesimini evde tutabilirsek yayılma hızı o kadar yavaşlayacak. Böylece hastane yatakları ihtiyacı karşılayabilir belki. Toplumun önemli bir kısmı henüz kendi ailesinde ve yakın çevresinde coronavirüs hastası görmediği için tam farkında değiller durumun. Belki birkaç gün sonra arkadaşlarımız, tanıdıklarımız veya ailemizden hastalananlar olacak. Çalışması zorunlu olmayanların şimdiden mutlaka evde kalmaları çok önemli.

HALA TEST YOK
Test için çok gecikiyoruz. Sürekli “bugün-yarın geliyor” açıklamaları yapılıyor ama maalesef hala test yok sahada. Mesela Tarsus’ta hiç yok. Nezle, grip benzeri, hafif ishalli, ateşli, öksüren hastalar oluyor. Hatta hastanelere de gidiyorlar ama test olmadığı için bu hastaların coronavirüs hastası olup olmadıklarını bilmiyoruz. Oysa test yapabilsek, pozitif çıkanların son günlerde kimlerle temasa geçtiğini takip edip onları çok daha sıkı bir karantinaya alıp yayılmayı daha kolay önleyebiliriz. Test sadece hastalık yaygınlaştığında değil öncesinde de çok önemli ve gerekli.

HASTANELERDE DURUM NASIL
Türkiye’de gerek devlete ait gerekse özel hastanelerde bir süredir çok sıkı hazırlanıyorlar. Yoğun bakım ve normal hasta yatağı sayılarımız normal zamanlar için yeterli olabilir ancak bir anda binlerce kişini hastalanabileceği özel durumlarda yeterli olması mümkün değil.
Hastanelerde hasta yoğunluğu bir anda çok artabilir düşüncesi ile rutin hizmetler yavaşlatıldı, bekleyebilecek tüm ameliyat ve işlemler bekletiliyor, bazı hastane katları salgın için ayırılıyor. Ancak karşılaşılacak hasta sayısı ve ciddiyeti bilinmediği için tüm bu hazırlıklar da yetersiz kalabilir. Önemli olan hastaların hep bir anda gelmemesi, zamana yayılması. İlk gelenler iyileşip taburcu olurken onlardan boşalan yerlere yenilerinin yatırılması. Bu nedenle salgının hızının mutlaka yavaşlatılması gerekiyor. Bu da toplumun evde kalmasıyla mümkün.

SAĞLIK PERSONELİNİ KORUYUCU EKİPMAN
Sağlık personeli risk altında. Coronavirüs hastalarını muayene ederken, boğazına bakarken, sırtını dinlerken, test için boğaz veya burundan sürüntü ile örnek alırken, başka işlemleri yaparken onlara da virüs bulaşma ihtimali var. Korunmak için önemli tedbirler alınması gerekiyor; maskeler, koruyucu giysiler, eldivenler… Bu malzemelerin yeterli sayıda olması çok önemli. Belki günler sürecek, belki aylar sürecek bir süreç bizi bekliyor. Bu nedenle malzeme tedariki konusunda diğer ülkelerin yaşadığı sıkıntıyı umarım yaşamayız.
Sağlık personelinin de ailesi var, küçük çocukları, anne ve babaları, yakınları var. Uzun mesailer sonrasında evlerine gitmeye çekiniyorlar sevdiklerine bulaştırma korkusuyla. Bu dönemde tüm yöneticilerin ve halkın sağlık personelinin üzerine titremesi ve onların işlerini kolaylaştırmaya çalışmaları gerekiyor. Toplu taşımanın sağlık çalışanlarına ücretsiz yapılması güzel bir adım gibi görünüyor ama toplu taşıma yerine ulaşımlarını daha da kolaylaştıracak önlemlere ihtiyaç var.

HASTANEYE NE ZAMAN GİDELİM ?
Zorunlu olmadıkça hastaneye gitmemek gerekiyor. Hem hastanelerin yoğunluğu, hem de bulaşıcılığı azaltmak açısından hafif vakaların bu süreci evde geçirmeleri önemli. Ateş, öksürük, hafif ishal, burun akıntısı, boğaz ağrısı… gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler coronavirüsü işaret edebildiği gibi nezle ve mevsimsel grip gibi birçok diğer hastalıkta da olabilir. Ancak solunum güçlüğü varsa, nefes alırken zorlanma varsa o zaman solunum desteği için hastaneye başvurmak gerekir.

DOĞRU BİLGİ / BİLGİ KİRLİLİĞİ
Maalesef müthiş bir bilgi kirliliği var. Konunun uzmanı olmayan ve her dönemde popüler olmayı beceren ve televizyon kanallarının da rating uğruna her akşam ekranlara çıkarttıkları ünvanları ne olursa olsun kişiler bilimsel değeri olmayan yanıltıcı bilgiler veriyorlar. Bunlara şüpheyle yaklaşmak, söylenen her şeye inanmamak çok önemli. Sağlık Bakanlığının, Dünya Sağlık Örgütünün ve bilim kurulunun açıklamalarını izlemek en doğrusu. Sosyal medyada dolaşan binlerce asılsız bilgiye lütfen itibar etmeyiniz.

UZAKTAN DESTEK
Corona virüs salgını herkesi çok endişelendirdi haklı olarak. Bilinmezlik ve korku yaygın. En ufak bir belirtide panik olunabiliyor. Böyle bir dönemde insanın telefonla bile olsa danışabileceği, güvenebileceği, destek alabileceği kaynaklar çok önemli ve değerli. Sağlık Bakanlığı danışmak ve yönlendirmek amacıyla özel bir telefon hattı tahsis etti: 184’ü aradığınızda yardım alabiliyorsunuz.

Yüz yılda bir görülecek düzeyde bir salgın yaşıyoruz. Toplumsal dayanışma ve bilimin hakimiyeti ile bunu da aşabilmeliyiz…

Dr.Ali Cerrahoğlu
24.03.2020

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER