TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Fergan Bugdaycı: Eğitim; Papaz eriğini imam eriğine çevirme meselesinden büyük bir meseledir.

Dünya’nın 2020 yılıyla birlikte yaşadığı önemi gelişmeler bir çok insan tarafından felaket senaryolarına dökülürken , bütün bu gelişmeler üzerine en büyük eksikliğin ”Bilim” olduğunu anladık. Coronavirüs Covid-19 Tip virüs ne kadar tehlikeli boyutta olduğunu anlamak için önce ülkemize gelmesini bekledik.. Gelir ,gelmez derken.. kendi ufkumuzdan bakarak cahil teorileri üretmeye başladık. …Yaz ayları geliyor virüs sıcaklarda […]

Fergan Bugdaycı: Eğitim; Papaz eriğini imam eriğine çevirme meselesinden büyük bir meseledir.
24 Mart 2020 - 18:49 'de eklendi.

Dünya’nın 2020 yılıyla birlikte yaşadığı önemi gelişmeler bir çok insan tarafından felaket senaryolarına dökülürken , bütün bu gelişmeler üzerine en büyük eksikliğin ”Bilim” olduğunu anladık.

Coronavirüs Covid-19 Tip virüs ne kadar tehlikeli boyutta olduğunu anlamak için önce ülkemize gelmesini bekledik.. Gelir ,gelmez derken.. kendi ufkumuzdan bakarak cahil teorileri üretmeye başladık.

…Yaz ayları geliyor virüs sıcaklarda dayanmaz ölür…
…. Biz Türk’üzbu virüs ırk ayrımı yapıyormuş bizi teğet geçer..
…. Aman bize gelmeden bir ton ülkeye bulaşmış biri çıkar ilacı bulduk der….

Bütün bunları biz konuştuk yazdık çizdik, hatta bunun emperyalist sistemin bir ilaç kavgası olduğunu dahi konuştuk.. Gerçektir ,değildir bu işin çok başka bir boyutu.

Ama biz bunlarla meşgul olurken Avrupa’yı kırıp geçen coronavirüs gelip kapımızı çaldı ve maalesef gün geçtikçe acı vermeye başladı.

Dünyanın 4 bir yanından bilim insanları salgına karşı mücadele verirken , kutsal topraklardan dönen Hacılar kontrol amacıyla götürüldükleri yurtların önünde kolluk kuvvetlerine tükürdü olay başka bir yere taşındı.

Bu süreç akarken bir tek Sağlık Bakanı Koca’nı verdiği resmi bilgiler ile bir şeyleri öğrendik. Ama biz Çin’de şura,İtalya’da bura diyerek konuşmayı sürdürürken ,ülkemizde Resmi olmasa da -gayri resmi koşullar üzerinden hastaların kimlik ve hangi bölgelerde yaşadığının yayınlanması dahi yasaklandı. Halk bilmediği bir hastalık ile baş başa bırakılarak, hayatı boyunca uymadığı 14 kuralına uymaya çalıştı.Kimi uydu ,kimi parka koştu.

RTÜK , Esra Erol, Survivor gibi programları iptal ederek, kamusal bilinçlenme kapsamında ekranları kullanmadı. Sosyologlar,psikologlar, rehber öğretmenler çıkıp ekranlarda halkı bilinçlendirmedi.
Bu salgın büyüdükçe bir tek Bakanın açıklamaları ile yaşamaya çaba sarf ettik. Geldiğimiz noktada bilimle alakamız olmadığını gördük, öğrendik. Ambargo altında ki Sosyalist Küba’nın başardığını bütün dünyanın tanıdığı 83 milyon nüfusa sahip ülkemizde yapamadık. Ama devletin canlı organları sayesinde bazı konularda bilgi sahibi olduk. Camileri,okulları, kafeleri,düğün salonlarını,restoranları kapadık.

#EVDEKAL dedik ,fakat kimse duymadı.

Atatürk’ü tartıştık, Şalgamı -kokoreçi ilaç sandık ve sonunda 83 milyon nüfusa sahip ülkemizde tek kişiye umut bağladık. Sonra biri çıktı ve Amerikan filmlerinde ceza evinden çıkarılıp kahraman olan aktörler gibi ; 4 yıl önce KHK ile görevinden ihraç edilmiş Doç. Dr Mustafa Ulaşlı’yı umut olarak gösterdi. Ve son süreç durum nedir tam olarak bilinmiyor.

Umarız Amerikan Film -Türkçeye çevrilir ve bu salgın bir an önce biter.

Vatandaşlar olarak yapılan uyarılara uyalım, sokağa çıkmayalım,kendimizi koruyalım. Sağlık çalışanlarımıza sahip çıkalım,onlara moral verelim…

Daha çok okuyalım,bilime matematiğe önem verelim. Çocuklarımıza 3-4 dönüm tarla,5 katlı apartman dikmeyi öğretmeden her şeyin bilim olduğunu gösterelim. On binlerce lira vererek çocuğumuzu özel kampüslere tıkmayalım. Yoksa toptan helak olacağız.

İşin sonunda ‘papaz eriğini imam eriğine çeviren projelerimizi ” zaten tartışacağız..

Dedim ya işin asıl sorunu Eğitim!

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER