TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Görkem Kavun: ”Öğrenciler Online dersleri takip etmelidir.”

ÖSYM’nin YKS için belirttiği ilk tarih 20-21 Hazirandı. Ancak Mart ayı sonunda koronavirüs tedbirlerinden dolayı YKS sınavı 25-26 Temmuz tarihinde yapılacağını duyurmuştu. Sınava girecek olan öğrenciler kendini bu tarihe hazırlarken iki gün önce yapılan bir açıklamayla sınavın öne çekilip 27-28 Haziran’a alındığın açıklandı. Bakan Ziya Selçuk her açıklamasında “bugün okullar açılsa biz hazırız” diyor. Sınav […]

Görkem Kavun: ”Öğrenciler Online dersleri takip etmelidir.”
06 Mayıs 2020 - 22:55 'de eklendi.

ÖSYM’nin YKS için belirttiği ilk tarih 20-21 Hazirandı. Ancak Mart ayı sonunda koronavirüs tedbirlerinden dolayı YKS sınavı 25-26 Temmuz tarihinde yapılacağını duyurmuştu. Sınava girecek olan öğrenciler kendini bu tarihe hazırlarken iki gün önce yapılan bir açıklamayla sınavın öne çekilip 27-28 Haziran’a alındığın açıklandı.

Bakan Ziya Selçuk her açıklamasında “bugün okullar açılsa biz hazırız” diyor. Sınav öğrencileri önlerinde 80 gün varken ve kendilerini buna göre hazırlarken bir akşam önlerinde 54 gün kaldığını öğreniyor. Peki sınava girecek olan yaklaşık 2,5 milyon öğrencimiz buna ne kadar hazır ?
Konuştuğum bir öğrencim “hocam vallaha deneme tahtası olduk” diyor. Haksızda değil açıkçası. Eğer ki turizm sektörü gelecek nesillerimizden bu kadar önemliyse ben burada durup bir düşünürüm sevgili okurlarım.
*
Sınava girecek 2,5 milyon öğrenciye sınav stresinden uzaklaşması adına şöyle bir tavsiyem olacak.
Amerikalı sosyolog Robert King Merton literatürde “kendini gerçekleştiren kehanet” diye bir terimi vardır. Peki Merton’un kendini gerçekleştiren kehaneti ne demek ?

Kelime anlamı “olması düşünülen bir durum veya eylemin gerçekliğe dönüşmesi” olan bu terim kısacası “bir şeyi kırk defa söylersen olurmuş” deyiminin bilimsel halidir. Sizlerden isteğim çalışmalarınıza hızlı bir şekilde devam edip eksik konularınızı belirleyip sizlere aktarılan Online derslerinizi takip etmeniz ve bol bol soru çözmenizdir. Motivasyonunuz hep yüksek kalsın ve asla başaramayacağım kaygısı içerisine girmeyiniz. “Zafere giden yolda çekilecek çile kutsaldır” deyip yolunuza dolu dizgin devam etmeniz lazım. Unutmayın ki siz istemediğiniz sürece kimse sizi yıkamaz. Hayatta kimsenin size başaramazsın demesine izin vermeyin. Merton’un kendini gerçekleştiren kehaneti hep aklınızda olsun ve evrene olmayacak, yapamayacağım, bu sefer mahvoldum gibi negatif şeyler göndermek yerine yapabilirim, hiçbir şey beni yıldıramaz diyerek kendinizi motive edip evrene pozitif mesajlar göndermelisiniz.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER