TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

KURTULUŞ GEZEN KALEME ALDI ”FAİLİ AŞİKAR CİNAYETLER SERİSİ”

Bir ataması yapılmayan öğretmen daha intihar etti. İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt bağ evinde kendini astı. Yaşanan bu vahim olay sonrası bir yazı kaleme alan  EĞİTİM-İŞ Sendikası Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi  Kurtuluş Gezen ”Bu bir cinayettir”dedi. İŞTE KURTULUŞ GEZEN’İN KALEME ALDIĞI O YAZI; Nermin GÜMÜŞ, Handan ÜLKER, Şengül Özkan, Nuray ÖZER, Muhammet ÇİFTÇİ, İsmail […]

KURTULUŞ GEZEN KALEME ALDI ”FAİLİ AŞİKAR CİNAYETLER SERİSİ”
10 Şubat 2019 - 21:29 'de eklendi.
Bir ataması yapılmayan öğretmen daha intihar etti.
İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt bağ evinde kendini astı.
Yaşanan bu vahim olay sonrası bir yazı kaleme alan  EĞİTİM-İŞ Sendikası Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi  Kurtuluş Gezen ”Bu bir cinayettir”dedi.
İŞTE KURTULUŞ GEZEN’İN KALEME ALDIĞI O YAZI;
Nermin GÜMÜŞ, Handan ÜLKER, Şengül Özkan, Nuray ÖZER, Muhammet ÇİFTÇİ, İsmail KIZILOK, Kadir AĞZIBURUK, Şahin DEMİR, Adem SARIUSTA, Elif İŞLER, Fikret ERCAN, Ahmet Fazlı ELÇİ, Uygar ŞENOCAK, Yeter İMRAK, Ali KÜRKLÜ, Ümit EKER, Ceyda Cansu DANKER, Gülnur NERGİZ, Alaaddin GÜVEN, Esen ÇELİK, Mustafa KAYA,  Halil UZUNKAYA, Gamze Filiz ASLAN, Alim KOÇ, Esra TEMUR, Merve ÇAVDAR, Ersin TURHAN, İbrahim YEŞİLBAĞ, İsa ERDOĞAN…
Muhtemelen tüm isimleri okumadınız bile…
Oysa tamamının ismini yazmaya kalksam ne sayfa yetecek ne yürek dayanacak. Annelerinin öpüp koklamaya doyamadığı pamuklara sarıp sarmaladığı  kuzularıydılar henüz. Yaşasalardı her birinin kitaplar dolusu anlatacak hikayesi olacaktı. Gelin görün ki   yarım kalan hikayeleri,  üçüncü sınıf haber sitelerine bile  konu olamadı bir kısmının.
Kimisi oturduğu binanın çatı katından hayalleri ve umutları ile birlikte bıraktı bedenini aşağıya. Kimisi karın tokluğuna adeta ücretli bir köle gibi çalıştırıldığı okulunun çatısından…
Cep harçlığı aldığı babasının yüzüne artık bakamayan bir öğretmenimiz, kendisini baba evinin tavanına asarken,  bir başka öğretmenimizin cansız bedeni ücretli çalıştığı okulun tuvaletinde asılı halde bulundu.
Ödeyemediği elektrik faturası yüzünden çıktığı elektrik direğinden aşağıya atlayarak canına kıyan öğretmenimiz ise gündeme dahi gelmedi. Atanamadığı için sevdiği ile evlenemeyen de vardı aralarında, nasılsa atanırım umuduyla evlenip, sevdiğine mahcup olan da…
Ücretli kölelik yapacak şansı bile yoktu bazılarının , üç kuruşluk iş için torpil bulmakta en az atanmak kadar zordu çünkü.  O yüzden hamallık yaptı yıllarca  Ahmet  Öğretmen. Ama gelin görün ki atanmayı beklediği okulun kitaplarını 40 derece sıcakta, 40 TL yevmiye ile taşırken kalbine yenik düştü.
Cansız bedenleri bulunduğunda birinin cebinden 6 TL diğerininkinden 10 TL çıkmıştı İbrahim ve Ersin Öğretmenlerin.
Bataklık medyası  “Uzun süredir psikolojik sorunlar yaşayan öğretmen adayı” başlığı ile duyurdu her ikisinin de ölümünü.
Faili aşikar bir cinayetin intihar süsü verilmiş maktüllerinden birisiydi artık onlar da…
Son olarak geçtiğimiz günlerde Çorum’da, atama bekleyen İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt (32) kendisini tavana iple asarak yaşamına son verdi. Evde yapılan incelemede “Köpeklerime iyi bakın” yazılı not bulundu.
Son nefesinde bile bakımını üstlendiği köpeklerini düşünen Mustafa Öğretmenin insanlığına, bir sınıf dolusu öğrenciyi emanet edememenin ayıbıydı  yanıbaşımızda kalan.
Örnekleri çoğaltmak hikayeleri uzatmak mümkün zira sadece son birkaç yılda canına  kıyan atanamayan öğretmen sayısı ellinin üzerinde.
Tek suçları yakalandığı kanser hastalığına rağmen  mücadelesini son nefesine kadar sürdüren  ve atanamayan öğretmenlerin sesi olan Şafak Öğretmen kadar hayata  tutunamamak oldu bu dünyada.
Eski Milli Eğitim bakanlarından Nabi AVCI ” ilgi çekmek için intihar ediyorlar” demiş, Ömer DİNÇER’de Eminönü’nde yem bekleyen güvercinlere benzetmişti atanamayan öğretmenleri.  O güvercinler kadar bile ilgi çekemeyeceklerini bilerek ayrıldılar aramızdan. Geride kalanlara iki satır not bile bırakmadan. (Kim bilir belki de notların en kırığıydı bu geride kalanlar için…)
Bugün sayıları 400000’in üzerinde olan atanamayan öğretmenimizden şanslı olanları sigorta ve karın tokluğu karşılığında dershanelerde, özel okullarda, etüt merkezlerinde, özel güvenlik şirketlerinde v.s çalışıyor. Merdiven altı işletmelerde iş güvencesiz ve sigortasız çalıştırılanlarınsa sayısını bilmemiz mümkün görünmüyor…
 Eğitime ayrılan bütçenin yetersizliği, eğitim fakültelerinin  kontenjanlarındaki yanlış planlama, derslik yetersizliği, 3600 ek gösterge talebinin karşılanmaması gibi gerekçelerle sorunun kaynağına dair ne kadar laf ederseniz edin,  elimizde Avrupadaki bir çok devletin nüfusundan  daha kalabalık  bir işsiz öğretmen ordusu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Devletin görevi sadece vergi toplamak ve mevcut vergileri tabana yayacak politikaları üretmek değildir.   Devlet eğitim gibi neredeyse tek işvereni konumunda olduğu ve öylede kalması gerektiği bir alanda , bu gençlerin istihdamını sağlamakla yükümlüdür.
Devleti bu anlayışla yönetecek bir sistemi inşa edemezsek günü kurtaracak uygulamalar ve seçimden seçime rüşvet misali öğretmen alımlarıyla, krizi daha da derinleştirir, başka cinayetlerin kapısını aralariz…
Bu cinayetlere suç ortağı olmamanın yolu,  bu alandaki  mücadeleye ortak olmaktan ve bu mücadeleyi yükseltmekten geçiyor.
Amasız, fakatsız, lakinsiz…
Son olması dileği ile ışıklarda kal Mustafa Öğretmenim…
 EĞİTİM-İŞ Sendikası Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi  Kurtuluş GEZEN
Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER