TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Para ve iktidar hırsı insanları değerlerinden uzaklaştırdı

2. Dünya Savaşının ağır koşullarının ardından ortaya çıkan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında onaylanması sonucu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor. Bu beyanname ile her insanın eşit olduğu, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, köken gözetmeksizin aynı haklara sahip olduğu vurgulanarak insan hakları güvence altına alınmıştır. Bildirinin ilk maddesi “Bütün […]

Para ve iktidar hırsı insanları değerlerinden uzaklaştırdı
10 Aralık 2019 - 20:23 'de eklendi.

2. Dünya Savaşının ağır koşullarının ardından ortaya çıkan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında onaylanması sonucu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.
Bu beyanname ile her insanın eşit olduğu, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, köken gözetmeksizin aynı haklara sahip olduğu vurgulanarak insan hakları güvence altına alınmıştır.
Bildirinin ilk maddesi “Bütün insanlar , özgür , onur ve hakları yönünde eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler.” Peki biz bu beyannameye ne kadar saygı duyuyoruz ? Aile içi şiddet, kadına karşı şiddet, çocuk istismarı, mobbingler, dolandırmalar ve daha niceleri.
Hani “yaparken hiç mi vicdanın sızlamadı” derler ya işte o vicdanı körelttiler yıllarca bizlerden. Karşımızdakinin bir insan olduğunu unuttuk. Modern dünyanın en değerlisi olan para iktidar ve toplumları vicdan mahkemesinden uzaklaştırdı.
“Düşene bir tekmede sen vur” mantığından biran önce uzaklaşıp, düşene yardım etmek için el uzatmamız lazım. Yazımı Zygmunt Bauman’ın sözleriyle sonlandırmak istiyorum.
Dünya, “aradığın ne varsa, burada” mağazalarına döndü. Kültür ise o mağazanın sadece bir reyonu. Raflar sürekli yenilenen ürünlerle dolmak zorunda… Akışkan modern dünyanın bir halkı yok. Onun yerine baştan çıkarılacak müşteriler var.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER