TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Paran varsa sınıfı kendin seçiyorsun.

2019-2020 Eğitim ,Öğretim yılının başlamasına 1 hafta kadar süre kala,okul idaresinden istenilen ücretler velileri zora sokuyor. Kimi veliler, daha az öğrencili sınıf, daha iyi eğitim, daha çok fiziksel olanak umuduyla bu paraları ödüyor. Parası olan veliye “adrese kayıtlı” olsa da olmasa da kapılar açılıyor. “Öğretmen tercihleri” için de esktra para isteniyor. Tarsus’ta çocuklarını ikamet adreslerinde […]

Paran varsa sınıfı kendin seçiyorsun.
05 Eylül 2019 - 15:26 'de eklendi.

2019-2020 Eğitim ,Öğretim yılının başlamasına 1 hafta kadar süre kala,okul idaresinden istenilen ücretler velileri zora sokuyor.

Kimi veliler, daha az öğrencili sınıf, daha iyi eğitim, daha çok fiziksel olanak umuduyla bu paraları ödüyor. Parası olan veliye “adrese kayıtlı” olsa da olmasa da kapılar açılıyor. “Öğretmen tercihleri” için de esktra para isteniyor.

Tarsus’ta çocuklarını ikamet adreslerinde bulunan okulun ana sınıfına yazdırmak isteyen veliler kendilerinden para talebinde bulunulduğu için tepki gösterdi.

Şehitlertepesi Namık Kemal İlkokulu Ana sınıfına çocuğunu yazdırmak isteyen A.B adlı vatandaş okula gittiklerinde anaokulu olarak 2 sınıfın hizmet verdiğini öğrendiklerini bir sınıf mevcudunun 40 diğerinin ise 15 civarında olduğunu öğrenmeleri üzerine , çocuklarını az olan sınıfa yazdırmak istediler. İddiaya göre okul idaresi mevcudiyeti az olan sınıfa kayıt olacak olan öğrenciler için idarenin bağış şartı önlerine kondu.

Ailenin ısrarı üzerine kendilerinden 500 TL gibi rakam isteyen okul idaresi verdikleri hesap numarasına paraların yatırılmasını istedi. Aldıkları cevap karşısında sesli münaşaka yaşanırken, A.B adlı vatandaş çocuğunu mevcuduyeti az olan sınıfa yazdırmaya ikna oldu ve bankaya giderek okul hesabına 250 TL para yatırdı. Dekontun okul idaresine ulaşması ile birlikte aranan A.B’ye paranın az yatırıldığı ve toplamda 500 TL yatırması gerektiği söylendi. Konuya kızan veli çocuğuyla okula gittiğinde ise sınıfının değiştiğini öğrendi.

Yaşanan bu duruma da sinirlenen baba okul idarecileri ile görüşüp konuyu çözmeye çalıştı. Bu seferde , öğrencisi için eksik para yatırdığı gerekçesiyle böyle bir durum yaşandığını öğrendi.

A.B adlı vatandaş elinde dekontları olduğunu ifade ederek yetkililere seslendi ve okul idaresinden şikayetçi olduğunu söyledi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER