TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

PARKOMAT UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi Temmuz Ayı 2.oturumu Kongre ve Gösteri Merkezinde gerçekleşti. Vahap Seçer başkanlığında yapılan toplantıda gündem maddeleri tek tek gündeme alınarak meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. UKOME genel kurulunun saha araştırması noktasında gündeme ek olarak alınan maddenin okunması ile tartışmaya açılan Parkomat sistemi oy birliği ile karara bağlandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan cadde, […]

PARKOMAT UYGULAMASI GERİ DÖNÜYOR!
12 Temmuz 2019 - 16:25 'de eklendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi Temmuz Ayı 2.oturumu Kongre ve Gösteri Merkezinde gerçekleşti.


Vahap Seçer başkanlığında yapılan toplantıda gündem maddeleri tek tek gündeme alınarak meclis üyelerinin görüşüne sunuldu.


UKOME genel kurulunun saha araştırması noktasında gündeme ek olarak alınan maddenin okunması ile tartışmaya açılan Parkomat sistemi oy birliği ile karara bağlandı.


Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan cadde, bulvar ve sokaklarda, ihtiyaca göre mevzuat sınırları içerisinde parkotmat sistemi kurulması kabul edildi. Belediye’ye ait oluşturulan şirketlerin işletmesi koşulu ile gündeme gelen ek gündem maddesi hakkında konuşan başkan Vahap Seçer ; Bu konunun ”Otopark sorunu ve esnafların derdine çözüm üretme noktasında ” gündeme getirildiğini ifade etti ve ilerleyen yıllarda yapılacak olan otoparklar sonrasında ise parkomat sisteminin ortadan kaldırılacağını açıkladı.


Kabul edilen UKOME teklifine göre , Mersin’de ve Merkez ilçelerde kurulması planlanan Parkomat uygulamasında fiyat tarifesi 0-15 Dakika arası Ücretsiz, 0-60 Dakika arası 4 TL, 0-120 Dakika arası 7 TL, 0 -180 Dakika arası 12 TL, 24 Saat ise 20 TL olarak kabul gördü.


PARKOMAT UYGULAMASI 4 MERKEZ İLÇEYİ KAPSAYACAK


Vahap Seçer ” Bu uygulama 4 merkez ilçeyi kapsamaktadır. 5 Yıl süre ile 3.şahıslara devredilmek sizin belediye bünyesinde işletilecek olan bu uygulamayı ilçelerde belediye devrne dair planımız olacak ve onları da işin içine dahil edeceğiz. Burada daha ileri giderek burada parti gözetmeksizin ,istihdam yaratılabilecek. Uzmanların denetimi ve hesaplamaları ile yapılacak bu uygulamanın ciddiye alınması lazım. Amatörce yapılan bir planlama değil, burada İlçe belediye başkanlarınında fikirlerini alacağız. Burada ki ücret tarifesi ve zaman ile ilgili süre benim değil, uzmanların verdiği rapor doğrultusundadır.Burada ki ücretlendirme yetkisini de komisyona verdim. Burada amacım benim dediğim olsun değildir.”dedi.


FİYAT UYGULAMASI ve SÜRELERİ İLÇE BAŞKANLARIMIZ İLE GÖRÜŞECEĞİZ


Gelen soru üzerine söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İlçe belediyelerinin yetkisi olmadığını kast ederek, uygulamanın Mersin Büyükşehir Belediyesi mücavir alanlarında uygulanacağını kast ederek ” Bizim belirlediğimiz noktalar dışında ilçelerde böyle bir uygulama yok, bizim belirleyeceğimiz merkez ilçeler baz alınacak. Yinede belirlenen ilçelerde bu uygulama yürürlüğe gelecek diye bir durumda henüz net değil. Biz bu uygulamayı otopark ihtiyaçları giderilene kadar uygulamada kalacak. Daha sonra ortadan kalkacak. İlçelerde nerelerde bu uygulama yapılacak ben Belediye başkanları ile görüşeceğim ve onlara sorarak istihdam sayısı, yerler ve fiyatları birlikte karar vereceğiz.”şeklinde konuştu.

Gündem maddesi üzerine söz alan ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerinin talepleri ve fikirlerini dinleyen Vahap Seçer söz arasında yaptığı konuşmada şu konulara değindi;

ARACINI BIRAKIP GİDENLER ESNAFLARIN EKMEĞİNE ENGEL OLUYOR.


Değerli arkadaşlar bu uygulama tamamen merkezde olacak. Esnaflarımızın şikayeti var. Mersin merkezde esnafların şikayetleri oldukça yoğun, insanlar araçların dükkan önlerini kapamasından dolayı siftah yapmadan dükkan kapatıyorlar, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Konu olduğu gibi tartışılmış ve oy birliği ile karara bağlanmıştır, hayırlı olsun.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER