TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Roma Yolu Kapatılıyor!

Tarsus’ta bazı inşaat mühendislerince apartman yapılması için yapılan sondaj kazısında ortaya çıkarılan Roma Yolu , tekrar kapatılıyor. Caminur Mahallesi’nde 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan alanda gerçekleştirilen sondaj kazısında bazalt taştan, poligonal teknikte inşa edilmiş antik yol ortaya çıkarılmıştı. Roma dönemi ve İslami dönemlerini de kapsayan bulgulara rastlanılan alan 2015 yılından bu yana kaderine […]

Roma Yolu Kapatılıyor!
11 Haziran 2019 - 15:58 'de eklendi.

Tarsus’ta bazı inşaat mühendislerince apartman yapılması için yapılan sondaj kazısında ortaya çıkarılan Roma Yolu , tekrar kapatılıyor.


Caminur Mahallesi’nde 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan alanda gerçekleştirilen sondaj kazısında bazalt taştan, poligonal teknikte inşa edilmiş antik yol ortaya çıkarılmıştı.


Roma dönemi ve İslami dönemlerini de kapsayan bulgulara rastlanılan alan 2015 yılından bu yana kaderine terk edilmişti.


Kurtarma çalışmaları için ödenek gelmemesi nedeniyle bölgede her hangi bir çalışma yapılmazken , Avşarlar Apartman Sakinleri de kazı alanının tehlike saçtığı gerekçesi ile Adana Anıtlar Kuruluna başvuruda bulundu.
Yapılan başvuruda araç trafiği ve yaya yolunun darlaştığı ve açılan kazı yerinde de gün geçtikçe göçükler oluşması tehlikeye davetiye çıkardığı söylendi.


ÖZEL KUMAŞLAR İLE KAPATILMAYA BAŞLANDI.


Anıtlar Yüksek Kurulunca alınan karar doğrultusunda Roma yolunun üzerinin zarar görmeden kapatılmasına karar verildi. Haber/Cihan Kezer – Müze Müdürlüğüne bağlı arkeoloklar gözetiminde yapılan kapatma işleminde özel pedli kumaşlar kullanıldığı kaydedildi. Alanın döşenen kaplamaların ardından kumla kapatılmaya başlanan alan 2 gün içinde eski görünümüne kavuşacaği aktarıldı.


BULUNDUĞUNDA BÜYÜK SES GETİRMİŞTİ.


“Deniz kapısı olarak bilinen tarihi Kleopatra Kapısı’nın 215 metre kuzeydoğusunda ve kapı ile aynı aksta ortaya çıkan kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzantı veren bazalt taştan yapılan yolun, antik dönem Haber/Cihan Kezer- Tarsus kentinin hemen güneyinde yer alan Regma (Aynaz) Gölü ve Kydnos (Berdan) Nehri vasıtasıyla Akdeniz deniz ticaretine ve Mersin güzergahına ulaşımı sağlayan şehrin merkezindeki ana arterlerden birisi olduğu anlaşılıyor.”

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER