TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarihimize saygısızlık yapana dur denilmeli..

İkinci Dünya Savaşı sürerken 1943’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile Tarsus-Yenice tren istasyonunda bir vagonda görüşmüştü. Adana Görüşmeleri olarak anılan bu iki günlük temasın 76. yıl dönümü geride kalıyor. Churchill bu görüşmede savaşın dışında kalan Türkiye’nin olası bir Alman saldırısında takınacağı tutumu yüz yüze görüşerek ele almıştı. Burada İsmet İnönü’nün gösterdiği […]

Tarihimize saygısızlık yapana dur denilmeli..
22 Ağustos 2019 - 11:44 'de eklendi.

İkinci Dünya Savaşı sürerken 1943’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile Tarsus-Yenice tren istasyonunda bir vagonda görüşmüştü. Adana Görüşmeleri olarak anılan bu iki günlük temasın 76. yıl dönümü geride kalıyor. Churchill bu görüşmede savaşın dışında kalan Türkiye’nin olası bir Alman saldırısında takınacağı tutumu yüz yüze görüşerek ele almıştı. Burada İsmet İnönü’nün gösterdiği tutum , Türk toplumu için İngilizlere karşı verilen büyük savaş sonrası önemli bir siyasi başarıdır.

Görüşmenin temsili her yıl Yenice’de ki vagonda yapılır ve 1 Eylül Barış Günü olarak kutlanır. Şuan Tarsus Belediyesi Yenice sokaklarını caddelerini şantiyeye çevirmiş , çalışıyor. Soğuk asfalt ile yolları yapıyor,parke taşlarını söküyor onarıyor. Festival alanı olarak yeni bir yer bile belirleyerek bölgeye kazandırıyor ama görülmeyen bir konu var ki, 1943’te ki görüşmelerin gölgesinde öylece sırıtıyor.

Türkiye için son derece önemli olan Adana görüşmelerinin yapıldığı tarihi vagonun sergilendiği park içinde ,Son 4 yıldır yaz aylarında düğün-sünnet-kına organizasyonları yapılıyor. Masalar, giydirme kumaşları,sandalyeler ise bir diğer tarihi değeri olup sergilenen Mavi vagonun içerisinde saklanıyor. İddiaları dinlemek üzere bölgeye gittim. İnceledim resimler çektim üzüldüm. Hakikaten yazılanlar doğru çıkmıştı. Tarihi mavi vagon bahsedildiği gibi parkı düğün salonuna çevirenler tarafından depo olarak kullanılıyor. Bu izni 4 yıldır kimden aldıkları ise bilinmiyor. Tam 4 yıldır günlüğü 3-5 milyar liraya düğün yapacak olanlara kiralanıyor. Tuvaletler ,açıkta olan elektrik kabloları büyük bir tehlikeye davetiye çıkarıyor. Biz gördük üzüldük. Konunun derhal çözüme kavuşması gerekiyor.

Türk siyasi tarihinin en önemli diplomasi görüşmelerinin yapıldığı bu mekan İşgaliye karşılığında verilen- düğün salonu olmaktan çıkarılmalıdır. Kültürhane gibi bir alana çevrilmelidir. Ve burada kesinlikle güvenlik görevlisi istihdam edilmelidir. Yetkililere şikayetimizi ilettik, gereken yapılacakmış… Bekleyeceğiz ve göreceğiz.


Tarsus tarih ve turizm cenneti olabilecek bir yerleşim yeri olarak lanse edilir, ancak turist ayağıyla gelince kimse ilgilenmez. Gelen tur otobüsü izlenir ”kente turist gelmiş” diye söylenir , hepsi bu.. Mesela Eshab-ı Kehf’te büyük bir tarih var, orada görevli hoca olmasa kimse kimseye bu tarihi yerde cereyan eden konu hakkında halka bir şey anlatamıyor. Bunları neden anlattım…

Değerli okurlar ; Daha dün Tarsus’a 50 İtalyan Rahip geldi. Bu konuda yetkili kişilere bilgi verdim, hatta haber dahi yaptık. Ama bu adamları kimse karşılamamış ve adamlar geldikleri gibi bu sabah otelden ayrılarak İzmir’e doğru yola çıkmışlar. İnanın bu adamlar Tarsus’a sessiz sedasız gelip gittiler, Hristiyan din adamların gelişi de kimseyi ilgilendirmedi.
Biz bu kenti turizm şehri yapamayız, kimse kendini kandırmasın. Çünkü yetki sahibi isimlerin başka meşguliyetleri varken, Tarsus yine sahipsiz kalmaya devam edecektir.
Şimdi diyeceksiniz ki yine mi belediye başkanını eleştirdiniz ? Hadi diyelim Haluk Bozdoğan , Ankara’da görevdeydi, peki ya temsil sahipleri bu konuyu neden es geçti ?

Bir serzenişim de Yenice halkına bu talana neden şimdiye kadar ses çıkarmadınız.

”Not : Şimdi yine önceden bu konuyu neden dile getirmedin diyenler çıkacaktır hemen izah edelim, bu konuda sizden gelen ilk şikayetti”

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER