TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus Belediyesinde bir ilk gerçekleşiyor.

Tarsus Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir ilke imza attı. Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan Engelli Hizmet Biriminde işitme engellilere yönelik işaret dili eğitimi almış zabıtalar işaret diliyle hizmet vermeye başladı. Tarsus Belediyesi, modern ve sosyal belediyecilik anlayışı ile yeniden yapılanma ve hizmetlerini geliştirme sürecine girdi. Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan […]

Tarsus Belediyesinde bir ilk gerçekleşiyor.
02 Aralık 2019 - 18:36 'de eklendi.

Tarsus Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir ilke imza attı. Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan Engelli Hizmet Biriminde işitme engellilere yönelik işaret dili eğitimi almış zabıtalar işaret diliyle hizmet vermeye başladı.

Tarsus Belediyesi, modern ve sosyal belediyecilik anlayışı ile yeniden yapılanma ve hizmetlerini geliştirme sürecine girdi.

Zabıta Müdürlüğü bünyesinde kurulan Engelli Hizmet Biriminde Tarsus’ta ilk defa zabıtalar, günlük hayatta toplu taşıma aracıyla bir yerden bir yere gitmek isteyen işitme engellilerle iletişimi sağlayabilmek için çalışanlarına işaret dili eğitimi vermeye başladı.

Tarsus Belediye Başkanlığı görevine seçildikten sonra eksikliklerini tespit ettiği müdürlüklerin yanı sıra yeni hizmet birimleri oluşturma gayreti ile çalışmalar yürüten Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatı ile Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Engelli Hizmet Birimi kuruldu. İşaret dili eğitimi alan ve engelli bireylere yardımcı olarak amacıyla kurulan birimde üç zabıta görev yapıyor. Tarsus Belediyesi, işitme engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İşaret dili eğitimini başarı ile tamamlayan zabıta görevlileri engelli vatandaş ve üyelerin bulunduğu dernek, vakıf, sivil toplum kuruluş ve kurumları ile koordineli bir şekilde görev yapacak. Engelli bireylerin resmi ve özel kurumlardaki işlemlerine yardımcı olmaları amacıyla kurulan birimde görev alacak zabıtalar, Çölyak Hastalarının ücretsiz glütensiz ekmek dağıtımını da gerçekleştirecek.

Engelli hizmet birimi aynı zamanda; şehir içinde engelli bireyler için hazırlanmış, görme engelli yolu (sarı yol), engelli otoparkı ve kaldırım kenarlarında bulunan engelli rampası gibi engellilere ayrılmış yerlerin işgalini önleyip, engelli vatandaşların şehir yaşantısında karşılaştıkları sorunları gidermeye yönelik çalışmalarını yürütecek.

Bunun yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetler Daire Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğüyle engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için koordinasyon sağlayacak olan Zabıta Engelli Hizmet Birimi, evde bakım hizmeti alan engellilerin ulaşım sorunlarını ortadan kaldıracak. Zabıta Engelli Hizmet Birimi ayrıca, Belediye tesislerine iş ve ziyaret amaçlı gelen engelli vatandaşların iş ve işlemlerinin kolaylaştırılması adına, belediye çalışanların engelli vatandaşlara verdiği hizmetleri denetleyecek.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER