TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus İdman Yurdu 95 Yaşında

6 gencin yaktığı ateş 95 yaşında. Tarsus İdam Yurdu Spor Kulübü 95. Yılını yarın Yönetim Kurulu üyeleri, futbolcular ve teknik heyetle birlikte Atatürk Anıtına Çelenk koyarak kutlayacak. Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü bir açıklama yaparak 9 Ekim 1923 yılında kurulan ve Cumhuriyetle yaşıt olan kulübümüzü kuruluşundan bugünlere taşıyan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz denildi. İdmanyurdu’ndan yapılan […]

Tarsus İdman Yurdu 95 Yaşında
09 Ekim 2018 - 7:46 'de eklendi.

6 gencin yaktığı ateş 95 yaşında.

Tarsus İdam Yurdu Spor Kulübü 95. Yılını yarın Yönetim Kurulu üyeleri, futbolcular ve teknik heyetle birlikte Atatürk Anıtına Çelenk koyarak kutlayacak.

Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü bir açıklama yaparak 9 Ekim 1923 yılında kurulan ve Cumhuriyetle yaşıt olan kulübümüzü kuruluşundan bugünlere taşıyan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz denildi.

İdmanyurdu’ndan yapılan açıklamada “ Cumhuriyetle yaşıt olan kulübümüzün kurulduğu günden bugüne kadar gelmesine vesile olan, desteklerini esirgemeyen başta belediye başkanlarımız olmak üzere, destekçilerimize, taraftarımıza, bu kulüp için emek sarf etmiş herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Hayatta olmayan tüm destekçilerimizi de rahmetle anıyorum. Bugün saat 16.30 da futbolcularımız teknik heyetimiz ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile 95. Yılını kutlayacağız. Tüm  taraftarlarımızı ve destekçilerimizi  saat 16.30 da Atatürk Anıtı önüne bekliyoruz.” sözleri kullanıldı.

 

KISACA TARİHİ

 

Ittihat ve Terakki mektebi ogrencisi 6 genc, bir futbol kulubu kurmanin gerekliligi konusunda fikir birligine varirlar. Sukru Sait Borhan, Cehdi Yazici, Yahya Turhan, Mustafa Veysi Ekener, Cemil Uncu, Ilhami Saygi adli bu ogrenciler sirasiyla Tarsus Idman Yurdu kulubunun ilk kurucu uyeleridir. Anadolu topraklarinda isgale karsi Kurtulus Savasi direnisi baslayinca, Tarsus Ittihat ve Terakki mektebi dagilir. Talebelerin bazisi asker bazisida ceteci olur. Savas sonrasi birer ikiser biraraya gelen gencler, aktivitelere baslarlar. Buradaki en buyuk ilgi goren aktivite ise kuskusuz Futbol olur. Savas yillarinda gordukleri futbolu kendi yaptiklari bez toplarla oynamaya baslarlar.

 

Yil 1923, Cumhuriyet ilan edilmistir. Ittihat ve Terakki mektebinde sinif arkadasligi yapan gencler buyuk cabalar sonucu Halep’ten bir futbol topu getirtmisler ve futbol oyununu da oldukca ilerletmislerdir.

 

Mersin’li genclerle bir futbol maci alirlar. Toplari var ancak formalari yoktur. Takim arkadaslari Sukru Saip Borhan’in kiz kardesinin iyi dikis diktigini ogrenirler. Muazzez Borhan’a giderler ve formalarini dikmelerini isterler. Muazzez hanim kabul eder. Dikis sorunlari bitmis, is kumas ve renk secimine kalmistir. Takim arkadaslari Haci Enez’in dedesinin manifaturaci dukkanina giderler. 11 kisiye yetecek kumasi sadece Sari-Lacivert renklerden bulabilirler. Muazzez hanim formalari bir gecede diker. Mac bugunku sehir parkinin oldugu yerdedir. Mahseri bir seyirci kalabaligi vardir. Seyircilerin ortasina yerlestirilen bir koltuga oturan donemin Belediye baskani Hakki Ramazanoglu seref konugudur.

Muazzez Borhan’in diktigi formalariyla Tarsus’lu gencler sahaya cikarlar. Bu takim Tarsus’un ilk futbol takimidir.

Ilk takim tertibi soyledir: Muezzinzade Cemil Ünlu (kaleci), Mustafa Veyis Ekener, Eftal, Suleyman Cavusoglu, Cehdi Yazici, Lutfi Oguzcan (Sair Ümit Yasar Oguzcan’in babasi), Ilhami Saygi, Yahya Turhan, Ahmet Ramazanoglu, Sabri Tamer, Sukru Saip Borhan.

Takim oyuncularindan Cehdi Yazici’nin babasi Tarsus avukatlarindan Hamdi efendi’dir. Takim halinde Hamdi Efendi’ye giderler. Tarsus Idman Yurdu’nun tuzugunu hazirlatirlar. Belediye Baskani Hakki Ramazanoglu baskanlari olur. Lutfi Oguzcan ikinci baskanidir. Mustafa Veyis Ekener idari islerden sorumludur. Sporu seven belediye baskani ve kulup baskani Hakki Ramazanoglu o yilin parasi ile belediyece 300 liraya icara verilen bugunku Tarsus parki arazisini modern bir futbol sahasi yapilmasi icin kulube verir. Zemin musait olmadigi icin daha sonra saha bugunku sehitler abidesinin oldugu yere tasinir. Artik Tarsus Idman Yurdu sehrin takimidir. Gunun sosyal ve spor faaliyetlerine yon veren Turk Ocagi bunyesinde resmi spor organizasyonlarina baslanmistir. 1938 yilinda cikarilan 3530 satili BTGM yasasi ile Turk Ocaklari bunyesinden ayrilan spor kulupleri Beden Terbiyesi Bolge Baskanliklari (valilik) bunyesinde orgutlenmeye baslarlar.

Kulubun kurulus evresine gelisini Faruk Sodan su sekilde aktariyor: ” Takim kurma fikirlerini ogretmenlerine acan gencler, Tarih dersi ogretmenleri Muzaffer bey ve okulun spor baskani Fransizca dersi ogretmeni Fevzi bey himayesinde 9 Ekim 1923’de Tarsus Idman Yurdu kulunu kurarlar. Tarsus Idman Yurdu Kulubunun 1 nolu kurucu uyesi Sukru Sait Borhan olur.”

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER