TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsuslu müzisyen Müge Anlı’ya tepki gösterdi.

Siverek’ten canlı yayına bağlanan kadın Türkçe başladığı konuşmaya, Türkçesi yeterli gelmeyip Zazaca devam edince sesi program akışında sansürlendi, daha sonra yayından gönderildi.  ATV’de yayınlanan porgramda Müge Anlı, Zazaca konuşan kadına, “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” dedi.  ‘ZAZACA KONUŞABİLİYOR MUYUM?’ Yapılan yayında, programa konuk olan kişi söylediklerini çevirmeden önce “Zazaca konuşabiliyor muyum?” sorusu ise dikkat çekti. […]

Tarsuslu müzisyen Müge Anlı’ya tepki gösterdi.
23 Ekim 2019 - 11:19 'de eklendi.

Siverek’ten canlı yayına bağlanan kadın Türkçe başladığı konuşmaya, Türkçesi yeterli gelmeyip Zazaca devam edince sesi program akışında sansürlendi, daha sonra yayından gönderildi. 

ATV’de yayınlanan porgramda Müge Anlı, Zazaca konuşan kadına, “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” dedi. 

‘ZAZACA KONUŞABİLİYOR MUYUM?’

Yapılan yayında, programa konuk olan kişi söylediklerini çevirmeden önce “Zazaca konuşabiliyor muyum?” sorusu ise dikkat çekti.

Programda bulunan kişi “söyleneni çevirebilirim” demesinin üzerine Anlı, “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermemizin bir anlamı yok” dedi. Zazaca konuşan kadının söylediklerinin çevrilmesi üzerine telefon bağlantısı tamamen kesildi.

Konudan duyduğu rahatsızlığı gazetemize dile getiren Tarsus’ta yaşayan müzisyen Azad Tekin (Azad Amede) Müge Anlı’ya tepki gösterdi.

Azad Tekin (Azad Amede) şunları söyledi ” Ülkemizin en çok izlenen tv kanallarından biri olan ATV’de sabah programı sunan Müge Anlı’nın canlı yayınına bağlanan bir Kadın Zazaca konuştu diye sesi kestiler. Programın yapımcıları ve sunucusu Müge Anlı bu durum için “ kimsenin anlamadığı bir dili” yayına vermenin bir anlamı yok dedi. Hanımefendi Türkiye’de 10 milyondan fazla insanın konuştuğu bu dile hakaret etmiştir.Bu cennet vatanın sizin gibi tek tipçi zihniyetlerden ibaret olmadığını bu ülkenin çok Dil’li, çok kültürlü bir zenginlik barındırdığının bilinmesi gereklidir. Şimdi bir yabancı şahıs programa katılarak öz dilince konuşmak isteseydi engel olunacak mıydı? Bu ülke ne çektiyse bu tip kaoslardan çekmiştir. Birlikte yaşamanın her dilde anlatılması ümidi ile ”dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER