TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus’ta 1 Pandemi Hastanesi’ oluşturuldu.

Haber:Tarsus GündemSağlık Bakanlığı’nca 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen genelge ile bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az 2’si ve 3’üncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan tüm hastanelerin ‘pandemi hastanesi’ olarak kabul edileceği belirtmişti. Tarsus’ta koronavirüs tanılı ve şüpheli hastaların tedavisi için 1 hastane ‘Pandemi Hastanesi’ olarak belirlendi. Alınan karara göre Tarsus […]

Tarsus’ta 1 Pandemi Hastanesi’ oluşturuldu.
26 Mart 2020 - 11:55 'de eklendi.

Haber:Tarsus Gündem
Sağlık Bakanlığı’nca 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen genelge ile bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az 2’si ve 3’üncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan tüm hastanelerin ‘pandemi hastanesi’ olarak kabul edileceği belirtmişti.

Tarsus’ta koronavirüs tanılı ve şüpheli hastaların tedavisi için 1 hastane ‘Pandemi Hastanesi’ olarak belirlendi. Alınan karara göre Tarsus Devlet Hastanesi (SSK) Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından pandemi hastanesine dönüştürüldü.

Alınan tedbirler kapsamında İlçe bazında ilk pandemi merkezi de ilçemizde kurulmuş olacak.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemilere) verilen genel addır.

PANDEMİ HASTANESİ NE DEMEK?

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il Valiliği ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilen yazıda, pandemi hastanelerinin tanımı ve şartları belirlendi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il Valiliği ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilen yazıda, pandemi hastanelerinin tanımı ve şartları belirlendi.

Yazıya göre, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler “pandemi hastanesi” olarak kabul edilecek.

Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilecek.

Pandemi hastanesi, Kovid-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapıldığı hastaneler olarak tanımlanacak.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER