TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus’ta akıllar durgunluk veren cevap!

Türk Telekom yetkilisi: “30 bin lira harca kendi hattını kendin çek” “Kar yoksa, yeni hatta yok” Evine fiber hat bağlanması için Türk Telekom Tarsus Şube Müdürlüğüne başvurmak isteyen vatandaşın resmi talep başvurusu kabul edilmezken, “30 bin lira ödeyip kendi hattınızı kendiniz çekebilirsiniz, burası bir ticarethanedir, kar getirmeyecek yere yeni hat çekemeyiz” cevabı verildi. Tarsus’un Kemalpaşa […]

Tarsus’ta akıllar durgunluk veren cevap!
10 Haziran 2019 - 17:48 'de eklendi.

Türk Telekom yetkilisi: “30 bin lira harca kendi hattını kendin çek”


“Kar yoksa, yeni hatta yok”


Evine fiber hat bağlanması için Türk Telekom Tarsus Şube Müdürlüğüne başvurmak isteyen vatandaşın resmi talep başvurusu kabul edilmezken, “30 bin lira ödeyip kendi hattınızı kendiniz çekebilirsiniz, burası bir ticarethanedir, kar getirmeyecek yere yeni hat çekemeyiz” cevabı verildi.


Tarsus’un Kemalpaşa Mahallesi’nde evine fiber internet ve televizyon hattı bağlamak isteyen bir vatandaş, özel bir firma yetkilisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, evine aldıkları altyapı hizmetinin yetersiz olduğunu ve bu yüzden hızlı internet ve televizyon hizmetinden yararlanamayacağını öğrendi. Bunun üzerine görüşme yaptığı firma yetkilisinin de yönlendirmesi ile Türk Telekom Tarsus Şubesi’ne başvuran vatandaş, evine sistem için gerekli bir altyapı hizmeti bağlanmasını talep etti.

Şube Müdürlüğünden Teknik Biriminden bir yetkili ile görüşme gerçekleştiren vatandaş, ne yazık ki evine yeni bir hattın çekilemeyeceğini öğrendi. Kullandıkları internet altyapısının günümüz koşullarına uygun olmadığını ve birçok yeni telekominasyon hizmetinden yararlanamadıklarını ifade eden mağdur vatandaş, sorununa bir türlü çare bulamadı. Konuyu CİMER’e taşıyacağını belirten mağdur vatandaş, “Türk Telekom Anayasal olarak vatandaşların ihtiyacına göre uygun bir hat sistemi kurmakla yükümlüdür. Ancak bugün bu kurum bizim ihtiyacımıza çare olmayı bırakın hiçbir talep ve önerimizi dahi kabul etmiyor. Böylelikle Türk Telekom kamu hizmeti görevini yerine getirmekte imtina ve ihlal ediyor” dedi.


“ANAYASAL SORUMLULUKLARINI VE GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİYORLAR”


Konu ile ilgili olarak Türk Telekom yetkilisinin resmi başvuru kabul etmemesine tepki gösteren vatandaş, “Bana ‘Sizin için yapabileceğimiz bir şey yok. Eski bakır hattın olduğu bir bölgeye yeni fiber hattı döşeyemeyiz. Biliyorsunuz burası artık kamu hizmetinden çok bir ticarethane mantığı ile çalışıyor. Bir bölgeye yeni hat kurulacaksa o bölgenin nüfus yapısına ve getireceği kâra göre bu planlamalar yapılıyor. Yani siz mevcut eski hattı kullanmak durumundasınız. Ancak yeni hat konusunda ısrarcıysanız bir özel proje hazırlatarak bu yeni hattı kurdurabilirsiniz. Örneğin 30 bin lira karşılığında bu tip özel projeler hazırlanıyor. Bu sorun bizim buradan yöneticilerimizin çözebileceği sorunlar değil. Çünkü burası bir kamu hizmeti yürütmüyor, bir ticarethane mantığıyla çalışıyor. Bize ne denirse biz onu uyguluyoruz’ dedi. Bu açıklama benim kanıma dokundu. Çünkü bizim ödediğimiz vergilerle anayasal olarak çalışma yürüten bir kurum bugün sorumluluklarını ve görevini yerine getirmiyor. Yetkililer bugün metrelerce hattı kendi cebinizden çekin diyor. Eğer böyle bir seçenek varsa Türk Telekom niye var. Benim vergilerim boşa mı gidiyor. Ayrıca vatandaşın resmi talebini ve dilekçesini dahi kabul etmiyorlar. Ben karşılaştığım bu anlayışa karşı Anayasamızdaki haklarımı sonuna kadar kullanacağım” diye konuştu.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER