TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

TARSUS’TA Kİ KOLEKSİYONERLERİ BULDUK

Tarsus Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Gül’ün gazete sahibimiz Cihan Kezer’le yaptığı canlı yayında dile getirdiği  Tarsus’ta ki koleksiyonerler  kimler sorusunun yanıtına araştırma yapan gazetemiz muhabirlerimiz ulaştı. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 26. Maddesi doğrultusunda , Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen  izin belgesiyle , korunması gerekli taşınır kültür varlıklarından oluşan koleksiyonları barındırma […]

TARSUS’TA Kİ KOLEKSİYONERLERİ BULDUK
11 Şubat 2018 - 0:06 'de eklendi.

Tarsus Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Gül’ün gazete sahibimiz Cihan Kezer’le yaptığı canlı yayında dile getirdiği  Tarsus’ta ki koleksiyonerler  kimler sorusunun yanıtına araştırma yapan gazetemiz muhabirlerimiz ulaştı.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 26. Maddesi doğrultusunda , Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen  izin belgesiyle , korunması gerekli taşınır kültür varlıklarından oluşan koleksiyonları barındırma hakkına sahip olan koleksiyonerlerin Türkiye’de ki sayısı 1590 kişi.

Mersin Merkez, Anamur,Silifke ve Tarsus’ta bu belgeyi elinde bulunduran 23 kişi olduğu ve Tarsus’tan da sadece 3 kişinin bu belgeyi aldığı  öğrenildi.

Tarsus’ta bulunan 3 kişi Ellerinde bulundurdukları tarihi eser ve kültürel varlıkları “Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koleksiyonculuğu ve Denetimi Hakkında Yönetmelik” kapsamında Müzeden izin almak koşuluyla , 15 gün önce bakanlığın ilgili birimine haber vermek şartı ile koleksiyonlarındaki her türlü eseri kendi aralarında değiştirebiliyor  veya satabiliyorlar.

 

Haber:Cihan Kezer

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER