TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus’ta M.S 2 Yüzyılda Yapılmış Villa Ortaya Çıktı

Tarsus’ta Milattan Sonra 2.yüzyıla ait villa kalıntıları ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre Kızılmurat Mahallesi 2705 Sokakta özel şahsa ait alanda inşaat yapılması için temel kazısı yapıldı. Müze yetkililerinin denetiminde yapılan kazı sırasında tarihsel burlgulara rastlanınca , inşaat alanında genişletme çalışması yapılmasına karar verildi. Genişletme çalışması sonrasında kazı alanında tarihi kalıntılara rastlandı. Yerin yaklaşık 3 metre […]

Tarsus’ta M.S 2 Yüzyılda Yapılmış Villa Ortaya Çıktı
02 Ağustos 2018 - 9:43 'de eklendi.

Tarsus’ta Milattan Sonra 2.yüzyıla ait villa kalıntıları ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre Kızılmurat Mahallesi 2705 Sokakta özel şahsa ait alanda inşaat yapılması için temel kazısı yapıldı. Müze yetkililerinin denetiminde yapılan kazı sırasında tarihsel burlgulara rastlanınca , inşaat alanında genişletme çalışması yapılmasına karar verildi.

Genişletme çalışması sonrasında kazı alanında tarihi kalıntılara rastlandı.

Yerin yaklaşık 3 metre altında muhtemel olarak M.S 2.Yüz Yıl dönemine ait ‘‘Aristokratların kullandığı Villa ” kalıntılarına benzer yapının ortaya çıkması bölgede ki araştırmacıları da sevindirdi.

Tarsus Gündem Gazetemizden Cihan Kezer’e ulaşan araştırmacı arkeloglar kazı alanının kesinlikle genişletilmesi gerektiğini ifade ederek ” Yapının şekli ve mimarisinden anlaşılacağı gibi burası Aristokratların kullandığı villa şeklindedir. Yerdeki zemin geometrik bezemeli, Opus Sectile yöntemiyle döşenmiştir. Çok değerli bir yapı ortaya çıkarılmış. Müze yetkililerini tebrik ediyoruz. Bu kazının muhakkak genişletilmesi gerekiyor”söyledi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER