TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Tarsus’un geleneği : Boyancı geldi!

Yaz aylarının eşsiz lezzeti meyan şerbeti, bu yılda Tarsus’ta yoğun ilgi görüyor. Eski Tarsus sokaklarında dolanan şerbetçilerden geriye kimse kalmazken,43 yaşında ki usta 10 yıldır bu mesleği yaparak aslında bir geleneği de sürdürüyor. Türkiye’nin gastronomi kenti olmaya aday Tarsus’ta özellikle yaz aylarında sokaklardan eksik olmayan içecek olan (Boyan ) Meyan Şerbeti, kolanın ham maddesi olan […]

Tarsus’un geleneği : Boyancı geldi!
11 Haziran 2019 - 9:35 'de eklendi.

Yaz aylarının eşsiz lezzeti meyan şerbeti, bu yılda Tarsus’ta yoğun ilgi görüyor.


Eski Tarsus sokaklarında dolanan şerbetçilerden geriye kimse kalmazken,43 yaşında ki usta 10 yıldır bu mesleği yaparak aslında bir geleneği de sürdürüyor.


Türkiye’nin gastronomi kenti olmaya aday Tarsus’ta özellikle yaz aylarında sokaklardan eksik olmayan içecek olan (Boyan ) Meyan Şerbeti, kolanın ham maddesi olan meyan kökü bitkisinden yapılıyor.


Sıcak havalarda serinletici etkisinden dolayı çok tüketilen meyan şerbeti organik içecek olması özelliğiyle de vücut sağlığına birçok fayda sağlıyor.


Mesut Poyraz Usta, Tarsus’un çok fazla et yemeği tükettiğini belirterek , vatandaşların sindirimi ve vücudu rahatlatması için meyan kökünü tercih ettiğini belirtti.


Seyyar şerbetçilik ile yakından alakası olmadığını ancak, çocukluğunda gördüğü bu mesleğin sürmesi için elini taşın altına koyduğunu belirten Mesut Usta ” Aslında dekorasyon ustasıyım ,bu mesleği de eski ustalardan öğrendim. Yaz aylarında da tarihi meyan kökü şerbetini satmak , geleneği sürdürmek için sokak sokak geziyorum”ifadesini kullandı.


Meyan kökünün katkısız olduğu için sağlıklı olduğunu ifade eden Boyancı Usta, “Meyan kökü tamamen doğal bir bitkiden yapılıyor. İçerisinde kesinlikle hiçbir katkı maddesi bulunmuyor sadece kök ve sudan oluşuyor, tüm hemşehrilerimizi bir bardak içmeye bekliyorum”dedi.


Makam civarında bulunan eski esnafların bu geleneğe daha çok sahip çıktığını da belirten Mesut Poyraz, meyan kökünden yapılan şerbeti içme geleneğinin devam etmesini istiyor.

Haber: Cihan Kezer

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER