TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

Türkan Şoray’ı getirelim ama başka bir şey için..

Tv’ler de ki Dizi formatlarına bakıyorsunuz Hatay ,Adana ve Gaziantep gibi Tarsus’a yakın memleketlerde çekiliyorlar. Bizim kentimizde de yöresel dizilerin bir kaç bölümü çekiliyor. Burayı tercih eden yönetmenler buranın aslında ne kadar cazip olduğunu biliyorlar. Ancak bilinen bir gerçek var ki, yine bir lobimiz olmadığı için dizi yönetmenleri ve yapımcılar Tarsus’u merkezi konumdan çıkarıyor sadece […]

Türkan Şoray’ı getirelim ama başka bir şey için..
02 Aralık 2019 - 8:39 'de eklendi.

Tv’ler de ki Dizi formatlarına bakıyorsunuz Hatay ,Adana ve Gaziantep gibi Tarsus’a yakın memleketlerde çekiliyorlar. Bizim kentimizde de yöresel dizilerin bir kaç bölümü çekiliyor. Burayı tercih eden yönetmenler buranın aslında ne kadar cazip olduğunu biliyorlar.

Ancak bilinen bir gerçek var ki, yine bir lobimiz olmadığı için dizi yönetmenleri ve yapımcılar Tarsus’u merkezi konumdan çıkarıyor sadece ”Ara” geçiş sahnelerinde konu mankeni olarak kullanıyorlar. O kadar dizi ve film çekildi ki şimdi sayalım desek 10 parmağı geçer.Ama hep aynı sorun, neden sadece ara sahneler deyiz. Bu konuda görüşmeler yapılsa yapımcılar ile bir araya gelinse imkanlar sağlansa belki bazı konularda değişiklik olur. Tarsus’ta da dizi-filmler çekilir.

Yapımcılar için Setlerde en büyük masraf kalemi konaklama,ulaşım ve yiyecektir. Gaziantep,Mardin,Niğde,Adana ve Hatay’da ki belediyeler yapımcılara bu konuda sağlıklı bir destek sağladığı için Türkiye sadece o kentlerden haberdar oluyor. Haliyle dizilerin çekildiği kentlere de yerli turizm hareket getiriyor. Özellikle Hatay ve Gaziantep’te bu konuda büyük destek alıyor. Yöresel mutfakları çekim merkezine dönüşüyor.

Yapımcı masraf kaleminden düşerse senariste de , yönetmene de diziyi burada çekeceksin mecburiyeti getirir. Bence yapımcıları Tarsus’ta ağırlanmalı, onlara özel bir turizm detayı verilmeli. Dizi filmler için doğal bir plato olduğumuz anlatılmalıdır. Çünkü dizi-filmler çekildikleri bölgelerde Doğal turizm elçisi oluyorlar. Tarsus’un da buna çok ihtiyacı var. Türkan Şoray’ı getirip fotoğraf çektirmenin üstüne, Türkan Şoray’ı getirip bir de dizi çektirmeyi başarabilmeliyiz.

Devasa mutfağımız,konaklama evlerimiz,konaklarımız,tarihi mekanlarımız , insanlarımız, iklim koşullarıyla buna hazırız, Ne dersiniz ?


Meteoroloji geçtiğimiz haftadan bu yana yaptığı uyarılar ile Mersin ve bölgesinde sel-baskın uyarısı yapsada Allah’a şükür olsun ki böyle bir durumla karşı karşıya kalınmadı. Beklenen yağışlarda yüzünü gösterip çabucak uzaklaştı. Tabiki bu durum böyle sürüp geçecek değil, Tarsus’ta bugün olmazsa yarın birgün yağmurlu havaların etkisinde kalacak ve insanlar yine sel suları ile boğuşmak durumunda kalacaklar. Bunun için özellikle Büyükşehir Belediyesinin Berdan ve Kuskun ırmağında drenaj çalışması yapması gerekiyor. Artan yağışlarda metrekareye düşecek su miktarı yine bu ırmaklarda patlamaya yapabilir. Tarım alanları ve bölgede yaşayan insanlarımız adına , Kuskun deresi ve Berdan ırmağının Şahin Mahallesinden sonraki hattına acilen önlem alınmalıdır.


Tarsus’ta kavşaklarda,dönüş ve bağlantı yollarında bulunan bazı devasa ağaç dalları ve büyüyen yaprakları sürücülerin görüş mesafesini düşürüyor. Bu konuda belediyelerin park ve bahçelerden sorumlu isimleri buraları kontrol ederek çalışma yapmalılar. Daha geçtiğimiz hafta 2 kazada benzer durum yaşandı. Burada araç sürücülerinde olan sorumluluk belediyeler üzerinde de vardır. Yine aynı noktalarda bazı tabelalarda görüşleri kapatıyor ilgili olunursa halk sağlığı açısından değerli olacaktır.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER