TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

”Vakıalar sabah açıklanmalıdır”

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde canlı olarak yaptığı basın toplantısında , vakıaları ve koyulan teşhis sonuçlarını neden gece saatlerinde açıkladıklarını ifade etmişti. Ve bu durumun gece sonuçları tamamlandığında anlık olarak aktarıldığını söyledi. Hatta sabahta açıklayabilirdik ama biz böyle uygun gördük gibi söylemlerde bulundu. Elbette anlık veriler habercilik açısından bakınca çok özel ve önemli.. Ancak […]

”Vakıalar sabah açıklanmalıdır”
26 Mart 2020 - 13:26 'de eklendi.

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde canlı olarak yaptığı basın toplantısında , vakıaları ve koyulan teşhis sonuçlarını neden gece saatlerinde açıkladıklarını ifade etmişti. Ve bu durumun gece sonuçları tamamlandığında anlık olarak aktarıldığını söyledi. Hatta sabahta açıklayabilirdik ama biz böyle uygun gördük gibi söylemlerde bulundu.

Elbette anlık veriler habercilik açısından bakınca çok özel ve önemli.. Ancak halkın cephesinden bakınca işler birazcık karışık..

Bir yerde ekonomik kaygı içinde olan , yarınını düşünür halde olan vatandaşlar duydukları karşısında paniğe düşerken, gece saatlerinde açıklanan vakıalar yüzünden de bütün gece bu dertten yatamayarak hastalık hastası moduna giriyor.  Koronavirüs sadece salgının tehditsel yanını  değil, mutsuz insanların sayısını da katladı. Bu konuda nasıl bir düzenleme yapılır bilemeyiz ama hassasiyet penceresi biraz aralanmalıdır.

Zaten görülen tabloda; gün geçtikçe artan vakıa sayısı yüzünden ‘’Sıcak gelişme’’ adı altında açıklanan yeni veriler , sanırım Bakan Koca ekranlara çıkmadan açıklanacak. Çünkü moralsizlik hali yakın zamanda Bakan Koca’nın azminin de önüne geçecektir.

Kamera önünde anlık veriler vermek, canlı yayında gazetecilerden gelen sorulara yanıt vermekte çok zor. Bu konuda halkın içinden biri gibi davranan Koca’ya binlerce kez teşekkür ediyoruz. Yeni vakıaların sonucunun da negatif olmasını umut ediyoruz.

***

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın hekim olma vesilesi ile Koronavirüs’a karşı başlattığı muazzam çalışma , partili partisiz tüm halkın takdiriyle karşılandı. Hatta sınırlar aşıldı Adana,Mersin,Hatay,Bitlis gibi büyük yerleşim alanlarında ki kamu görevlilerinden de yardım istendi. Tarsus Belediyesi hem kendi ilçe sınırlarına sağlık götürme konusunda oldukça ciddi adımlar atıyor.

Sadece sokak, tesis ilaçlaması , maske ve el dezenfektanı değil, 65 yaş üzerinde sokağa çıkma yasağına maruz kalan insanlar içinde gıda yardım kolisi hazırlayarak  Tarsus Kaymakamlığı’na ait  Sosyal Yardımlaşma Vakfı kayıtlarında olan  bakıma ve yardıma muhtaç kişilerin adresine teslim uygulama başlattı. Ve bu kolilerde bulunan gıdaların parasını kendi harcama bütçesinden karşılayacak. Zor zamanlarda ki görev bu olsa gerek.

Bazı vatandaşlar bize ulaşarak bize gıda gelmedi diyerek isyanda bulunuyor. Hatta bazı muhtar ağabeyler bu konuda serzenişte bulunarak konudan rahatsızlık duyduklarını sosyal medyadan yazıyor-çiziyor. Ancak durumların dışardan bakıldığı gibi olmadığını gerçeğin böyle olmadığını halkın bilmesi gerekiyor. Listeler Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfından geliyor, ortak ekip anlayışı ile koliler listede yer alan isimlerin adresine tek tek dağıtılıyor. Aslında bu durum muhtarlar içinde güzel,daha sonra ona verdin bize vermedin denilmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Kısaca bir haksızlık yok, bir talan söz konusu değil. Devletin kurumları ortaklaşarak ciddi bir çalışma yapıyor. Öncelikli olan 65 yaş üstü insanların adreslerine yapılan dağıtımların ardından, ilçede bulunan 65 yaş üstü diğer yurttaşlara da gıda yardımının da bulunacağı ifade ediliyor. Bu işi kafa kol ilişkileri ile bir arada götürmemek ,halkın ihtiyacına duyulan saygının bir özetidir.

Gece ilaçlama yapan, gündüz gıda kolisi sevkinde çalışan, dezenfektan üreten herkese teşekkür ediyoruz.

Eğer bu işin adaletli olmadığını düşünen , birilerinin kafa kol ilişkisi kurarak ihtiyacı olmayan kişilere paket bırakıldığını belgesiyle aktaracak vatandaşlarımız varsa da şikayetlerini bekliyoruz.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER