TARSUS GÜNDEM GAZETESİ

VELİLER EYLEM YAPTI,KAYMAKAMLIĞA YÜRÜDÜ

Tarsus’ta Eğitim ve Öğretim Yılı başlarken Kasım Ekenler Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri yeni eğitim yılına giriş yapamadı. Geçtiğimiz yıl eğitimin yapıldığı okul binasının , depreme dayanaklı olmayışı nedeniyle yıkım kararı çıkmasının ardından, başka bir okulda eğitim göreceği açıklanan öğrenciler duruma tepki gösterdiler. 3 defa başka başka okullarda eğitim göreceksiniz denilen öğrenciler ve velileri, son olarak […]

VELİLER EYLEM YAPTI,KAYMAKAMLIĞA YÜRÜDÜ
18 Eylül 2017 - 14:48 'de eklendi.

Tarsus’ta Eğitim ve Öğretim Yılı başlarken Kasım Ekenler Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri yeni eğitim yılına giriş yapamadı.
Geçtiğimiz yıl eğitimin yapıldığı okul binasının , depreme dayanaklı olmayışı nedeniyle yıkım kararı çıkmasının ardından, başka bir okulda eğitim göreceği açıklanan öğrenciler duruma tepki gösterdiler.
3 defa başka başka okullarda eğitim göreceksiniz denilen öğrenciler ve velileri, son olarak karar kılınan Kemal Paşa Sanayisi içerisinde bulunan Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gittiler.
Okulun uzak ve güvenli olmadığı gerekçesiyle çocuklarını derse sokmayan veliler ”Burası Sürgün değil de nedir” diye sordu.
Okulun bahçesinde inşaat çalışmalarının sürdüğünü, binanın genel yapısının da halen yapım aşamasında olduğunu , elektrik kablolalının yerlerde gezdiğini ve sınıflarda yazı tahtalarının bile olmadığını ifade eden veliler , derse sokmadıkları öğrencileri ile birlikte Tarsus Kaymakamlığına yürüdüler.
Kaymakamlık bahçesinde yapılan görüşmelerin ardından Kaymakamlık toplantı salonuna alınan 25 veli Kaymakam Ünal ile görüştüler.
Şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıkta bir eğitim kurumunda , sanayi sitesinin ortasında eğitimin güvensiz ve sağlıksız olacağını ifade eden aileler Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal’e , öğrencilerin başka bir okulda eğitim görmelerini istediklerini söyleyerek yardım istediler.
3 GÜNDE OLACAK İŞ Mİ BU ?
Temsilciler yaptıkları açıklamada ”3 günde bir okul fikri değişti.Önce Fatih Lisesi, sonra İstiklal İmam Hatip denildi. Şimdi son olarak Kemalpaşa Sanayisi içerisinde ki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyacaksınız diyerek emir vaki ve açıklamasız olarak bizleri böyle bir duruma itiyorsunuz. Okulun öğretmenlerinin çocuğu dahi bu okulda okumuyor ken , biz kendi çocuğumuzu neden bu okula göndermek zorunda kalalım. Otobüse bindik son duraktan buraya 25 dakika yürüyerek geldik. Sayın Kaymakam bey siz çocuğunuzu bu okula gönderir misiniz ” diye sordular.

ÇÖP YIĞINTILARININ ARASINDA EĞİTİM Mİ OLUR ?
Okulda kız çocuklarının ağırlıkta olduğunu dile getiren veliler , yarın kış mevsiminde havalar erken kararacak, sanayiden ağır tonajlı araçlar geçiyor,duruyor.Sürekli işleyen bir sektör,Çöp burada. Katı atık dönüşm tesisi burada. Hangi okuldan hangi sağlıktan bahsediyorsunuz,dediler.

Kendi ülkemizde sığınmacı gibiyiz, bizi dinleyen yok. Böyle hiç bir şeyi hazır olmayan bir okulda eğitim görmek hak mı diye soran aileler ”Suriyeliler bile bizden daha çok hakka sahip ”diyerek tepki gösterdiler.

2 FARZ ELEKTRİK VARDI BİZ 3’E ÇIKARDIK
Kaymakam Ünal ise gelen sorular üzerine yaptığı açıklamada ” 20 gün öncesinden bu okulun yeri belirlendi. Elektriğin 2 farzı vardı 1 farz daha eklettik. Çalıştık ve hazır hale getirmeye gayret gösterdik. Su ve ulaşım sorunu hakkında sorunlar çözüldü. Mersin Ukome’den gelen yetkililer buraya ek sefer atarak ulaşım sorununu da çözecekler.Hangi okul dediysek orada ki , öğrenci velileri duruma karşı çıktı Tarsus’ta okul aradık baktık burası 1 aya kadar hazır olur, bizde buraya karar verdik.Sorunları çözüyoruz ”şeklinde konuştu.

VELİLER : ÇOCUKLARIMIZI GÖNDERMEYECEĞİZ

Sürgüne ekonomik bütçelerinin de uygun olmadığını dile getiren aileler ” Bugün çalışıyoruz karnımız doyuyor. yarın çalışmazsak açız. Böyle bir durumda 250 lira servis parası dolmuş parası nasıl verelim ? Kulağımız bir sürü pis kokular geliyor. Garibanız biz . Nerede bu vali ? Nerede bu Bakan Elvan diye serzenişte bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya el atmasını” istediler

Velilerin Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ile görüşmesi sırasında Kaymakamlık bahçesinde polisin önlem aldığı gözlendi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER